Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Zmienili geny. Przerażające eksperymenty Chińczyków

61
Podziel się:

Zespół międzynarodowych badaczy ogłosił, że dzięki technologii edycji genów udało im się pozyskać prototypy tzw. "świń 3.0". Eksperci zapowiadają, że w przyszłości będziemy mogli pozyskiwać od tych zwierząt narządy do przeszczepu. Kwestia ta budzi poważne wątpliwości natury etycznej.

Zmienili geny. Przerażające eksperymenty Chińczyków
(Pixabay)

Naukowcy przedstawili swoje odkrycia w magazynie naukowym "Nature Biomedical Engineering". W skład zespołu wchodzili eksperci z Chin – którzy przewodzili badaniom – oraz Stanów Zjednoczonych. Do stworzenia "świń 3.0" doszło pomimo sprzeciwów, jakie regularnie podnoszą m.in. obrońcy praw zwierząt.

Stworzyli "świnie 3.0"

Jak wyjaśnili autorzy artykułu, osobniki, które rodzą się dzięki technologii edycji genów, posiadają narządy bardziej kompatybilne z ludzkim układem odpornościowym. Są również bezpieczne od endogennego retrowirusa świń. Właśnie jego obecność stanowiła poważną przeszkodę w rozwoju transplantologii, ponieważ istniały obawy, że w przypadku przeszczepu przeniesie się ze zwierząt na ludzi.

To nie wszystkie różnice, jakie występują między normalnymi osobnikami a tymi wyhodowanymi przez naukowców. "Świnie 3.0" posiadają system immunologiczny oraz krzepliwość krwi, które są zgodne z ludzkim organizmem. Mimo tak zaawansowanych ingerencji zwierzęta wykazują taką samą fizjologię oraz płodność, jak zwykłe zwierzęta.

Badania nad wyhodowaniem świń, od których można by było pozyskiwać organy do przeszczepu, trwają od lat. Jak podaje "Global Times", pierwszy sukces miał miejsce w 2017 roku – udało się wówczas wyhodować świnie pozbawione endogennego retrowirusa. Rok później urodziła się "świnia 2.0", której układ immunologiczny był kompatybilny z ludzkim.

Świnie posiadają wymiary oraz fizjologię podobne do ludzkich. Z tego powodu naukowcy zajmujący się transplantologią wiążą z tymi zwierzętami największe nadzieje. Największe wyzwanie dla ekspertów stanowi eliminacja fragmentów retrowirusa z genomu świń – w razie przeszczepu może on wywoływać choroby u ludzi.

"Świnie 3.0". Wątpliwości etyczne

Przeciwnicy pobierania organów do przeszczepu od zwierząt obawiają się, że podobne badania doprowadzą do pogorszenia losu zwierząt. Należy do nich między innymi Peter Stevenson z organizacji Compassion in World Farming. Jak informuje "Deutsche Welle", zdaniem Stevensona w pierwszej kolejności należy pozyskać więcej ludzkich dawców. W innym przypadku dojdzie do powstania "fabryk organów", w których świnie będą rodziły się tylko w celu pozyskiwania organów.

Obawiam się, że powstanie w ten sposób nowe źródło cierpienia zwierząt. Spróbujmy najpierw pozyskać więcej ludzi jako potencjalnych dawców narządów – cytuje Petera Stevensona "Deutsche Welle".

Wątpliwości odnośnie takich rozwiązań wyrażają również sami naukowcy. Do sceptyków należy prof. Eckhard Wolf z Centrum Genetycznego Uniwersytetu im. Ludwiga Maximiliana w Monachium, który wskazuje na kluczowe różnice w rozwoju płodowym świni i człowieka.

Niejasnym jest, czy różny rozwój płodów świni i człowieka w ogóle pozwala na rozwój kompletnych ludzkich tkanek lub organów. Inną kwestią jest pytanie, czy pozostałe ewentualnie resztki tkanki świni wywołałyby w organizmie człowieka reakcję odrzutu – wyjaśnił prof. Eckhard Wolf w rozmowie z "Deutsche Welle".
Zobacz także: Zobacz też: Fatalny dawca. Zmarli prawie wszyscy biorcy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(61)
Viva
2 lata temu
A co w tym nie etycznego? Jeśli jest szansa na ratowanie życia ludzkiego? Szkoda tylko,że tymi badaniami zajmują się właśnie Chiny bo zwykle to co chińskie jest kiepskiej jakości.
Krzysiek
2 lata temu
Ludzie umierają czekając na przeszczep a tu świnka ważniejsza
aaa
2 lata temu
wątróbkę chętnie pobiorę :)
Tesa
2 lata temu
Czytając to, mam wrażenie jakbym czytała thrillery Robina Cooka
Bella
2 lata temu
Wystarczy że wychodowali wirusa. Zaczynam Ich nielubiec.
osmanska2wawa
2 lata temu
CHIŃCZYKOM wiele rzeczy się nie udaje...lepiej ominąć szerokim łukiem...i co w drukarkach 3D potem np. beda kopiować?....paranoja...niech skopiują trzustke , nerki lub watrobe to będzie sukces... a nie nasladuja kosmitów,jak łancuch opracowany genetyczny ma tylko 1 kraj na swiecie....
B.B
2 lata temu
Obawiam się, że powstanie w ten sposób nowe źródło cierpienia zwierząt. Spróbujmy najpierw pozyskać więcej ludzi jako potencjalnych dawców narządów – cytuje Petera Stevensona " Będą robić łapanki na ulicy?
666
2 lata temu
Te żółtki wykoncza nas
Ricardo
2 lata temu
Nie powinno się zabijać. Tylko co jeść. Ludzi jest za dużo.Bedzie zagłada.
Wlac
2 lata temu
Obawiam się, że powstanie w ten sposób nowe źródło cierpienia zwierząt. Spróbujmy najpierw pozyskać więcej ludzi jako potencjalnych dawców narządów. Wiecie co to oznacza? Czyli Wg tego pajaca w szpitalavh maja zabijac wiecej ludzi do pozyskania "flaczkow" bo nie jest etyczne by zabijac swinie. Ja Pier...e co to sie wyrabia na tym swiecie. Apokalipsa obowiazkowa.
Gabi
2 lata temu
Wiele lat temu wszczepiali serca świń ludziom, aby ratować życie umierających. Dopiero w momencie zagrożenia zdrowia i życia członków własnej rodziny, obrońcy praw zwierząt będą mówić co jest etyczne. Chyba, że bardziej etyczna jest zgoda na śmierć np. własnego dziecka, bo świnia ucierpi dając organ do przeszczepu.
Czarek
2 lata temu
A czy nie lepiej, może by najlepiej bylo gdy będzie już czas i technologie na kolonizację w najbliższych nam układach planetarnych i doprowadzić do tego ze nie organy przeszczepiać tylko stworzyć leki lub "wzmacniacz" genów zeby człowiek juz nigdy nie chorował i mógł żyć np.200-300 lat biorąc pod uwagę inżynierię genetyczna- samonaprawianie organizmu, czy da się tak... owszem da się tylko jeszcze nie wiemy jak, wtedy nie trzeba bylo juz żadnych przeszczepów, kto zna budowę komórek bedzie wiedział o czym mowa...
Mon
2 lata temu
Od lat przeszczepia sie zastawki swinskie ludziom .skąd te oburzenie.zabija sie je dziennie w tysiacach do konsumcji.kupa smiechu.ci od praw zwierzat czekaja na odpowiednia koperte i wtedy nie bedzie im nic przeszkadzac
pol
2 lata temu
wszyscy to robią a roznica jest taka ze oni oficjalnie a reszta nie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić