Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JKM
|

Ważna decyzja WHO. "To nasza ostatnia szansa"

12
Podziel się

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyśle do Chin kolejną, trzecią już ekspedycję, mają na celu zbadanie pochodzenia COVID-19. – To prawdopodobnie nasza ostatnia szansa na poznanie źródła wirusa – podkreślają naukowcy.

Ważna decyzja WHO. "To nasza ostatnia szansa"
Naukowcy z WHO chcą przeprowadzić kolejne śledztwo w sprawie pochodzenia SARS-CoV-2 (YouTube)

WHO poinformowała w środę o utworzeniu nowego zespołu, który ma zająć się zbadaniem pochodzenia COVID-19. Naukowcy wezwali także chiński rząd do przekazania danych dotyczących pierwszych przypadków infekcji SARS-CoV-2 u ludzi.

Trzecie śledztwo WHO ws. pochodzenia COVID-19. Poprzednie nie dały oczekiwanych rezultatów

"Nowa tajemnicza choroba rozprzestrzenia się w Chinach" – takie nagłówki obiegły media na całym świecie pod koniec 2019 roku. Wtedy jeszcze zakładano, że schorzenie jest relatywnie niegroźne. Nikt nie spodziewał się, że koronawirus może w krótkim czasie opanować praktycznie wszystkie zakątki globu.

Pierwsze doniesienia o infekcjach wirusem SARS-COV-2 u ludzi pochodzą z grudnia 2019 roku z chińskiego Wuhan. Rząd w Pekinie wielokrotnie odrzucał teorię, że patogen mógł wydostać się z tamtejszego laboratorium, które zajmowało się badaniem koronawirusów. Na początku 2021 roku wpuszczono jednak do Chin międzynarodowy zespół naukowców z WHO.

Badacze przez cztery tygodnie mieli pracować wspólnie z chińskimi naukowcami nad poznaniem źródła pandemii. W marcowym raporcie opublikowanym przez WHO stwierdzono, że koronawirus najprawdopodobniej przeniósł się z nietoperzy na ludzi przy udziale innego gatunku zwierząt. Podkreślono, że konieczne są dalsze badania.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił wtedy, że dochodzenie było utrudnione. Chiny odmówiły bowiem przekazania surowych danych o pierwszych przypadkach infekcji COVID-19.

To jednak nie pierwsza ekspedycja WHO, która wybrała się do Wuhan. Zespół 6 badaczy przybył do 11-milionowej chińskiej metropolii już w lutym 2020 roku. Badacze poszli jednak wtedy na znaczne ustępstwa wobec Państwa Środka.

Kierownictwo organizacji negocjowało bowiem po cichu z chińskim rządem warunki śledztwa, a ustalone przez WHO zasady odsunęły na bok jej własnych ekspertów. W zaleceniach wskazano, że naukowcy nie powinni zajmować się przyczynami wybuchu pandemii.

Badacze otrzymali także zakaz kwestionowania początkowej reakcji Pekinu na pierwsze ognisko choroby i nie odwiedzili dzikich żywych zwierząt w Wuhan, gdzie miał po raz pierwszy pojawić się wirus. Śledztwo było zatem tylko iluzoryczne.

WHO szykuje nową ekspedycję do Wuhan. Ma zbadać źródło COVID-19

W środę WHO ogłosiło nazwiska 26 badaczy, który mają wybrać się do Chin w celu przeprowadzenia kolejnego śledztwa. Znaleźli się wśród nich Marion Koopmans, Thea Fischer, Hung Nguyen i chiński ekspert ds. zdrowia zwierząt Yang Yungui, który brał udział w poprzednim dochodzeniu.

To śledztwo może być nasza ostatnia szansa na poznanie pochodzenia koronawirusa – ocenił ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan.

Zdaniem kierownik technicznej WHO ds. COVID-19 Marii van Kerkhove dalsze badania są konieczne, żeby poznać genezę wirusa. "Absolutnie niezbędne" ma być przekazanie przez chińskie władze naukowcom wyników przeprowadzonych w 2019 roku wśród mieszkańców Wuhan testów na przeciwciała.

Na początku sierpnia amerykańska Partia Republikańska opublikowała raport wskazujący, że SARS-CoV-2 wydostał się z Instytutu Wirusologii w Wuhan. W dokumencie przedstawiono "liczne dowody" na to, że chińscy naukowcy – wspomagani przez amerykańskich ekspertów – pracowali nad modyfikacjami genetycznymi koronawirusów. Jak podaje agencja Reutera, badania miały być ściśle tajne.

Doniesieniom o wydostaniu się wirusa z laboratorium nieustannie zaprzeczają chińskie władze. Państwo Środka nie zgadza się także z zarzutami, że sprawa jest tuszowana. Pekin nie chce jednak kolejnego śledztwa WHO.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej przy ONZ Chen Xu stwierdził w środę na osobnej konferencji prasowej, że wyniki poprzedniego dochodzenia są "jasne". Dodał, że nadszedł czas, aby wysłać zespół WHO do innych krajów.

Nasze wysiłki zmierzające do poznania przyczyn pandemii powinny być oparte na nauce, a nie na doniesieniach agencji wywiadowczych – stwierdził Chen.

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Dorcia
3 miesiące temu
Gościu odpowiadam Ci dlaczego tak dużo ludzi umierało :w Polsce co miesiąc umiera od 8 do 10 tysięcy ludzi, ale nikt wcześniej o tym nie pisał i nikt tym się nie interesował i w telewizji też o tym nie mówiono także mieli komu dopisywać Kowida. A po drugie dlaczego dali wolną rękę lekarzom - minus odpowiedzialności i zakaz wchodzenia do szpitali, a tam w ogóle nie leczono ludzi na inne choroby minus leczenia - raka, zawałów, udarów itd. Do ludzi nie przyjeżdżały na czas karetki i tak umierali ludzie w pandemi. Ale dla mnie to nie umierali tylko byli mordowani bo żadnej pomocy nie otrzymali
Dorcia
3 miesiące temu
No właśnie jak oni to rozpylili - dronami i z jakim państwem Chinami, USA czy Żydami. WHO już dawno powinno być rozpieprzone ono zamiast pomagać to szkodzi całej kuli ziemskiej podli gwałciciele i ile zapłacili rządom żeby zniewolili ludzkość i mordowali w szpitalach. Sąsiadkę pogotowie zabrało chodzącą, a za 4dni zmarła to się w głowie nie mieści
Gosc
3 miesiące temu
Czy do ludzi nie dociera to że koronawirusy byly z nami od dawna.... Są i będą i żadna szczepionka tego nie zmieni... Wykluczyli grype i inne choroby i mamy świrusa na życzenie a szczepioneczka zrobi swoje... Prosta prosta i tak w nieskonczonosc będą ludzi otumaniac ... Wiele tysiecy nadmiarowych zgonów Polaków to też wina Chin....? Logicznie pomyslcie
polan
3 miesiące temu
Bzdurne ekspedycje chiny kupia każda delegacje !!!!!!!!!!!!!!!
MAC Seattle
3 miesiące temu
Co za obluda Pfizer pracowal nad sars virusami juz w latach 2000 robili doswiadczenia w Afryce na dzieciach swiatowa obluda a WHO to organizacja cryminalna jak Trump powiedzial
Trotylem i Gm...
3 miesiące temu
Należy wysłać tam Antoniego M. On sprawę roz..kręci na lata.
sug
3 miesiące temu
KRAJE PRODUKUJACE BRON BILOGICZNA POWINNY BYC UTYLIZOWANE
roger
3 miesiące temu
Gdy pierwsza chinska rakieta A walnie w USA....wtedy Chiny ujawnia ze jest to odpowiedz za probe destabilizacji chinskiej gospodarki przez Trumpa...
Walec Na Debi...
3 miesiące temu
To całe WHO to jak komisja Smoleńska Macierewicza Dobrze i długo można żyć z kaski komisji niczego nie wyjaśnić a teorie można mnożyć w tysiące codziennie inną...I udowadniać co się chce i co się zamarzy ...
WC Piker
3 miesiące temu
Bo cały ambaras jest w tym by gonić królika a nie go złapać...
Szczerze
3 miesiące temu
Wirus wyhodowany przez czlowieka kto na tym zyskal ameryka w kryzysie a chiny kwitna ekonomicznie.Wnioski nasuwaja sie same
What?!
3 miesiące temu
To jeszcze stwarzają pozory, że nie wiadomo skąd się wziął ten wirus? Tym własnie zajmuje się WHO- stwarzaniem iluzji,że stoją na straży dobrodstanu zdrowotnego ludzkości! WHO i ci co to sponsorują!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić