WHO nie ma wątpliwości. Tego "leku na COVID-19" zdecydowanie nie poleca

295

We wtorek panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opowiedział się przeciwko zastosowaniu hydroksychlorochiny w leczeniu chorych na koronawirusa. Lek niegdyś zachwalał były prezydent Donald Trump.

WHO nie ma wątpliwości. Tego "leku na COVID-19" zdecydowanie nie poleca
We wtorek panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opowiedział się przeciwko zastosowaniu hydroksychlorochiny w leczeniu chorych na koronawirusa. (PAP)

Eksperci WHO są zdania, że hydroksychlorochina, która jest lekiem przeciwzapalnym nie powinna być stosowana w celu zapobiegania zakażeniom wirusem COVID-19 i nie ma znaczącego wpływu na pacjentów już zakażonych. Lek niegdyś był okrzyknięty przez byłego prezydenta Donalda Trumpa jako pandemiczny przełom.

Eksperci WHO na łamach brytyjskiego czasopisma medycznego "British Medical Journal" piszą, że hydroksychlorochiny nie należy stosować w walce z koronawirusem. Nie warto również prowadzić dalszych badań naukowych dotyczących możliwej terapii wśród zakażonych.

Eksperci twierdzą, że to "zdecydowane zalecenie" opiera się na wysoce wiarygodnych dowodach z sześciu randomizowanych badań kontrolowanych z udziałem ponad 6 tys. uczestników.

Donald Trump mówił o leku "game-changer"

W marcu ubiegłego roku były prezydent USA Donald Trump mówił, że hydroksychlorochina może być przełomowym lekiem w walce z pandemią koronawirusa. Tramp powiedział, że sam ją zażywa profilaktycznie, pomimo, że wówczas federalna agencja rządowa Agencji Żywności i Leków (FDA) informowała, że skuteczność i bezpieczeństwo leku nie zostało udowodnione.

Teraz eksperci WHO podkreślają, że "ten lek nie jest już priorytetem badawczym i że zasoby powinny być raczej ukierunkowane na ocenę innych, bardziej obiecujących leków, które mogą chronić przed COVID-19".

WHO zaznaczyła w oświadczeniu, że rekomendacja jest wytyczną dotyczącą potencjalnych leków na COVID-19. Wytyczne, które mogą być aktualizowane w miarę pojawiania się nowych dowodów, mają na celu doradzanie lekarzom i pracownikom służby zdrowia w zakresie leczenia chorób i pomaganie im w podejmowaniu lepszych decyzji.

Zobacz także: Polski lek na koronawirusa. Trwają badania kliniczne. Prof. Tomasiewicz o ocenie skuteczności
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić