oprac. Mateusz Kaluga| 

Widzieli go na parkingu. "Możliwe, że u niego to normalne"

209

Niecodzienny widok w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Mężczyzna zatrzymał samochód, wysiadł z niego, wyjął dywanik, zdjął buty i zaczął się modlić. Jak łatwo się domyślić, był to mężczyzna wyznania islamskiego. Dla muzułmanów to nic nowego jednak przy okazji modlitwy nie powinni utrudniać innym mieszkańcom życia. Jak ocenia to Ośrodek Kultury Muzułmańskiej?

Widzieli go na parkingu. "Możliwe, że u niego to normalne"
Mężczyzna modlił się na parkingu. (Facebook, Google Maps)

O sprawie donosi lokalny portal Haloursynow. Wszystko wydarzyło się na jednym z parkingów na Ursynowie.

Zablokował wyjazd z parkingu Wiolinowa 2, włączył awaryjne. O zachodzie słońca wyjął dywanik, zdjął buty i skierował się na południe, w stronę Mekki. Rozpoczął modlitwy, ukląkł na dywanie. Potem go zwinął i odjechał cofając się na al. KEN - pod prąd - mówi stołecznemu portalowi świadek zdarzenia.

Mężczyzna był prawdopodobnie kierowcą auta popularnych taksówek na aplikację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Portrety Putina na ulicach Korei Północnej. Dyktator Rosji z wizytą w Pjongjangu

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej ocenia zachowanie kierowcy

Jak się okazuje, modlitwa dla muzułmanów na powietrzu nie jest niczym nowym. Co ważne, modlitwę powinni odmawiać, nie naginając przepisów, np. drogowych.

O zachodzie słońca jest jedna z bardziej restrykcyjnych modlitw. Powinniśmy wykonać ją w miarę jak najszybciej od wyznaczonego czasu. Ale powinniśmy się modlić w miejscach bezpiecznych dla nas i nie przeszkadzając nikomu. Ten mężczyzna nagiął nasze zasady. My nie zostawiamy w połowie pracy, żeby się pomodlić. Mamy koleżankę, która jest chirurgiem i ona nie zostawi pacjenta na stole operacyjnym, bo jest czas na modlitwę - mówi w Halourysnow pracownik administracji Ośrodka Kultury Muzułmańskiej.

- Różne kraje mają różne kultury i tradycje. Możliwe, że u niego w kraju to jest normalne, że zostawiamy samochód w połowie drogi i modlimy się, ale w większości krajów muzułmańskich nigdy nie widziałam, żeby ktoś się tak zachował - dodaje.

Warto nadmienić, że modlitwa dla wyznawców islamu jest bardzo ważna. Obok wyznania wiary, pielgrzymki, jałmużny i postu to jeden z pięciu filarów. Muzułmanie powinni modlić się o świcie, w południe, po południu, o zachodzie słońca i w nocy. Nie powinni tego robić np. na śmietniku, czy cmentarzu, modlący powinien być skierowany w stronę świątyni al-Kaba w Mekce.

Modlenie się na zewnątrz w systemie muzułmańskim jest dość obce w polskiej kulturze. Można popatrzeć, podejść i porozmawiać później, jeśli ta osoba mówi po polsku. Jeżeli komuś to przeszkadza, może delikatnie powiedzieć, poprosić o modlitwę w innym, bardziej ustronnym miejscu - Haloursynow cytuje pracownika Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić