Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Wielki nalot niemieckiej policji. W centrum śledztwa dwie firmy z Polski

113
Podziel się:

Niemiecka policja przeprowadziła nalot na ponad 40 firm i mieszkań prywatnych. Chodzi o nielegalnych pracowników z Polski, Ukrainy i Białorusi. Polskie firmy, które ich zatrudniały, miały posługiwać się fałszywymi dokumentami.

Wielki nalot niemieckiej policji. W centrum śledztwa dwie firmy z Polski
Niemiecka policja przeprowadziła nalot na ponad 40 siedzib i mieszkań prywatnych (Polizeidirektion Pirna)

Niemieccy policjanci chcą przesłuchać ponad 80 osób. To pracownicy niemieckiego sektora pakowania wędlin. Zatrudnione w nim osoby z Polski, Ukrainy i Białorusi miały pracować na podrobionych dokumentach.

Nalot na siedziby polskich firm. Zatrudniali pracowników na fałszywych papierach

W centrum śledztwa znajdują się dwie polskie firmy. Jak podaje Reuters, miały zatrudniać w Niemczech pracowników, posługując się fałszywymi dokumentami. Śledczy chcą także dotrzeć do 10 osób z Rosji, które także miały uczestniczyć w nielegalnym procederze.

Podczas nalotu na siedziby firm policja przejęła gotówkę i kosztowności o wartości 1,5 miliona euro (około 6,7 milionów złotych). Śledczy twierdzą, że te pieniądze firmy zarobiły nielegalnie. Miały przekazywać pracownikom tylko ułamek należnego im wynagrodzenia.

Mamy w Niemczech płacę minimalną, ale musimy założyć, że zagraniczni pracownicy niekoniecznie o tym wiedzą - powiedział rzecznik niemieckiej policji.

Policyjne przeszukania miały miejsce głównie w mieście Weißenfels na wschodzie Niemiec. Tam zlokalizowana jest fabryka największej niemieckiej firmy produkującej mięso Tönnies. Rzecznik mięsnego potentata nie był w stanie stwierdzić czy podejrzewane o przestępstwa firmy są podwykonawcami jego zakładu.

Przedstawiciel jednej z firm, cytowany przez Reutersa, stwierdził, że nie jest możliwe, aby firma wysłała kogoś do Niemiec z podrobionymi dokumentami. Jednocześnie odmówił dalszego komentowania sprawy. Druga z firm nie udzieliła jakiegokolwiek komentarza.

Pracowali w złych warunkach. Mieli doprowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa

Niemiecki sektor wędliniarski znalazł się w tym roku pod ostrzałem ze względu na wykorzystywanie pracowników z Europy Wschodniej. Złe warunki pracy miały przyspieszyć rozprzestrzenianie się w kraju koronawirusa. W związku z tym rząd w Berlinie przyjął w lipcu ustawę, która nakazuje niemieckim firmom bezpośrednie zatrudnianie pracowników, bez udziału spółek pośredniczących.

Obejrzyj także: Polscy inżynierowie robią karierę w Niemczech

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(113)
Puk puk
2 lata temu
Pośrednicy jak handlarze niewolników? Firmy zlecające płacą ile trzeba pośrednikom, pracownicy dostają dużo mniej....niestety ten proceder jest w całej Europie, płaci się za brak znajomości języka, rynku, przepisów...oblawiają się pośrednicy..pytanie jak duża firma na znaleźć obcokrajowców do pracy? Zleca to innym nie wnikając w rozliczenia...
90+
2 lata temu
Zlikwidować więzienie, karać ciężką pracą. Więzień ma zarobić na jedzenie, spanie i rekompensatę pokrzywdzonemu. Jak nie zarobi, to głodówka.
klo
2 lata temu
A 2 miliony nielegalnych pracowników-inżynierowie,lekarze..-są nadal legalnie a my kraje europejskie płacimy niemcom za ich drogie utrzymywanie-zarabiają bogaci niemcy na wynajmie domów!!!
hacker
2 lata temu
handel niewolnikami i handel długami to dziś podstawa europejskiej polityki i gospodarki
Logo
2 lata temu
Ludzie są zdesperowani i zrobią wszystko,aby zarobić parę groszy,a kombinatorzy na tym żerują...Państwo doskonale zna te metody,ale też ma z tego korzysci,bo Niemcy nie chcą tej pracy wykonywać !
Kiszka
2 lata temu
Wybrałeś PiS to masz PiS.
Gość
2 lata temu
Nie lubimy firm podających się za niemieckie a stosujący metody wspó zawodnictwa w trybie obozowym.To naukowcy?
Zyta
2 lata temu
Pracują na podrobionych dokumetach po to skladek emerytalnych nie placic a na stare lata bezdomni i zebracy.
wwert
2 lata temu
Pamiętam jak 1939r też niemcy zrobili nalot
fix
2 lata temu
Czy przy zbiorze winogron w Niemczech trzeba odprowadzić podatek w Polsce ?. Może ktoś wie jak to jest.
KX!
2 lata temu
pokłosie epidemii COVID19 w zakładach mięsnych
Dawid
2 lata temu
Część z tzw. agencji zatrudnienia służy do prania pieniędzy. Takiego kipiszu nie robi się z powodu zatrudnionego nielegalnie Ukraińca. Bo takich jest bez liku, w co piątym zakładzie.
Zbigniew
2 lata temu
Z całym przekonaniem i doświadczeniem w branży twierdzę ! W Polsce nie ma bezrobocia ! Brakuje tylko ludzi do pracy, którym chciałoby się uczciwie popracować.
Polak
2 lata temu
Polski pracownik nie potrzebuje podrabiac dokumentów bo jestesmy w unii i pracujemy legalnie.Widdze ze znowu ruszyła medialna nagonka na polaków
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić