o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Wielki nalot niemieckiej policji. W centrum śledztwa dwie firmy z Polski

114
Podziel się

Niemiecka policja przeprowadziła nalot na ponad 40 firm i mieszkań prywatnych. Chodzi o nielegalnych pracowników z Polski, Ukrainy i Białorusi. Polskie firmy, które ich zatrudniały, miały posługiwać się fałszywymi dokumentami.

Wielki nalot niemieckiej policji. W centrum śledztwa dwie firmy z Polski
Niemiecka policja przeprowadziła nalot na ponad 40 siedzib i mieszkań prywatnych (Polizeidirektion Pirna)
bDgGrnQR

Niemieccy policjanci chcą przesłuchać ponad 80 osób. To pracownicy niemieckiego sektora pakowania wędlin. Zatrudnione w nim osoby z Polski, Ukrainy i Białorusi miały pracować na podrobionych dokumentach.

Nalot na siedziby polskich firm. Zatrudniali pracowników na fałszywych papierach

W centrum śledztwa znajdują się dwie polskie firmy. Jak podaje Reuters, miały zatrudniać w Niemczech pracowników, posługując się fałszywymi dokumentami. Śledczy chcą także dotrzeć do 10 osób z Rosji, które także miały uczestniczyć w nielegalnym procederze.

bDgGrnQT

Podczas nalotu na siedziby firm policja przejęła gotówkę i kosztowności o wartości 1,5 miliona euro (około 6,7 milionów złotych). Śledczy twierdzą, że te pieniądze firmy zarobiły nielegalnie. Miały przekazywać pracownikom tylko ułamek należnego im wynagrodzenia.

Mamy w Niemczech płacę minimalną, ale musimy założyć, że zagraniczni pracownicy niekoniecznie o tym wiedzą - powiedział rzecznik niemieckiej policji.

Policyjne przeszukania miały miejsce głównie w mieście Weißenfels na wschodzie Niemiec. Tam zlokalizowana jest fabryka największej niemieckiej firmy produkującej mięso Tönnies. Rzecznik mięsnego potentata nie był w stanie stwierdzić czy podejrzewane o przestępstwa firmy są podwykonawcami jego zakładu.

bDgGrnQZ

Przedstawiciel jednej z firm, cytowany przez Reutersa, stwierdził, że nie jest możliwe, aby firma wysłała kogoś do Niemiec z podrobionymi dokumentami. Jednocześnie odmówił dalszego komentowania sprawy. Druga z firm nie udzieliła jakiegokolwiek komentarza.

Pracowali w złych warunkach. Mieli doprowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa

Niemiecki sektor wędliniarski znalazł się w tym roku pod ostrzałem ze względu na wykorzystywanie pracowników z Europy Wschodniej. Złe warunki pracy miały przyspieszyć rozprzestrzenianie się w kraju koronawirusa. W związku z tym rząd w Berlinie przyjął w lipcu ustawę, która nakazuje niemieckim firmom bezpośrednie zatrudnianie pracowników, bez udziału spółek pośredniczących.

bDgGrnRa

Obejrzyj także: Polscy inżynierowie robią karierę w Niemczech

bDgGrnRu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(114)
pracownik
miesiąc temu
Zlikwidować firmy posredniczace
wałki
miesiąc temu
hitem eksportowym Polski jest tania siła robocza , bo kraj od dawna jest rozkradziony i pozbawiony własnego przemysłu.
Jola
miesiąc temu
Jestem w Niemczech i uwierzcie Niemcy są cwaniakami ,wiedzą o wszystkich nieprawidłowościach,ale udają zawsze to nie Oni itd ..niby legalnie ,ale tak naprawdę chodzi im zawsze o tanią ale robocza ...
bDgGrnRv
Hmnmmm...
miesiąc temu
Polskie podmioty gospodarcze oraz agencje pośrednictwa pracy słyną z redukcji kosztów... Stworzono nieformalny system niewolnictwa i bezwzględnie wykorzystuje się desperacje pracowników z Europy środkowej. Ten proceder trwa od lat, a milczące przyzwolenie ośrodków odpowiedzialnych za jego zwalczanie uczyniło zeń publiczną tajemnicę. Cierpią na tym uczciwi pracodawcy,standardy europejskiego rynku pracy oraz wyzyskiwani pracownicy.
wicia
miesiąc temu
tak jest to polskie biura pracy zatrudniają polskich fachowców za 10 euro a niemiec ma 30e i tą różnicę kasują pośredniacy a pracownik dostaje grosze i nieraz bywa że przepracujesz tydzień i wtedy niemiec mówi że słabo zna się język i karze odejśc nie płacąc za prace a biuro się śmieje bo oni działkę swoją dostają
Najnowsze komentarze (114)
Puk puk
miesiąc temu
Pośrednicy jak handlarze niewolników? Firmy zlecające płacą ile trzeba pośrednikom, pracownicy dostają dużo mniej....niestety ten proceder jest w całej Europie, płaci się za brak znajomości języka, rynku, przepisów...oblawiają się pośrednicy..pytanie jak duża firma na znaleźć obcokrajowców do pracy? Zleca to innym nie wnikając w rozliczenia...
90+
miesiąc temu
Zlikwidować więzienie, karać ciężką pracą. Więzień ma zarobić na jedzenie, spanie i rekompensatę pokrzywdzonemu. Jak nie zarobi, to głodówka.
klo
miesiąc temu
A 2 miliony nielegalnych pracowników-inżynierowie,lekarze..-są nadal legalnie a my kraje europejskie płacimy niemcom za ich drogie utrzymywanie-zarabiają bogaci niemcy na wynajmie domów!!!
hacker
miesiąc temu
handel niewolnikami i handel długami to dziś podstawa europejskiej polityki i gospodarki
Logo
miesiąc temu
Ludzie są zdesperowani i zrobią wszystko,aby zarobić parę groszy,a kombinatorzy na tym żerują...Państwo doskonale zna te metody,ale też ma z tego korzysci,bo Niemcy nie chcą tej pracy wykonywać !
Kiszka
miesiąc temu
Wybrałeś PiS to masz PiS.
Gość
miesiąc temu
Nie lubimy firm podających się za niemieckie a stosujący metody wspó zawodnictwa w trybie obozowym.To naukowcy?
Zyta
miesiąc temu
Pracują na podrobionych dokumetach po to skladek emerytalnych nie placic a na stare lata bezdomni i zebracy.
bDgGrnRn
RóżowaPantera
miesiąc temu
To się nazywa "współczesne niewolnictwo".
wwert
miesiąc temu
Pamiętam jak 1939r też niemcy zrobili nalot
fix
miesiąc temu
Czy przy zbiorze winogron w Niemczech trzeba odprowadzić podatek w Polsce ?. Może ktoś wie jak to jest.
KX!
miesiąc temu
pokłosie epidemii COVID19 w zakładach mięsnych
Dawid
miesiąc temu
Część z tzw. agencji zatrudnienia służy do prania pieniędzy. Takiego kipiszu nie robi się z powodu zatrudnionego nielegalnie Ukraińca. Bo takich jest bez liku, w co piątym zakładzie.
Zbigniew
miesiąc temu
Z całym przekonaniem i doświadczeniem w branży twierdzę ! W Polsce nie ma bezrobocia ! Brakuje tylko ludzi do pracy, którym chciałoby się uczciwie popracować.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić