o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Wrocław. Wyrzucili 20-latkę z pracy za maseczkę z błyskawicą. "Chore zasady"

754
Podziel się

20-latka została wyrzucona z pracy we wrocławskiej kawiarni za noszenie maseczki z błyskawicą. Szefowa zainterweniowała, dopiero gdy jedna z klientek lokalu skrytykowała w internecie noszony przez pracownicę symbol. "Czy zmuszaliby do ściągnięcia krzyżyka?" – pyta rozgoryczona kobieta.

Wrocław. Wyrzucili 20-latkę z pracy za maseczkę z błyskawicą. "Chore zasady"
Dziewczyna została wyrzucona z pracy z wrocławskiej kawiarni za noszenie maseczki z błyskawicą (Getty Images)
bEgAEiRN

Niespełna 20-letnia Ola zatrudniła się dorywczo w kawiarni Słodki Adres we Wrocławiu. Dziewczyna udziela się w Instytucie Równości i nie widziała nic odpowiedniego w noszeniu maseczki z symbolem Strajku Kobiet w pracy. Jej szefowa także nie miała nic przeciwko temu. Do czasu.

Wyrzucona z pracy za błyskawicę

Jedna z klientek kawiarni wystawiła jej opinię w internecie, w której skrytykowała noszoną przez pracownicę błyskawicę:

bEgAEiRP
Bardzo dobre ciasta, czuć, że właściciel dba o jakość wyrobów. Tylko jedna uwaga: po co ten wielki piorun przez pół twarzy pani ekspedientki? Nie można chociaż w kawiarni wyluzować? – napisała internautka.

Po tej uwadze szefowa kawiarni zakazała Oli noszenia wspomnianej maseczki. Dziewczynie się to nie spodobało i postanowiła się zbuntować.

bEgAEiRV
Nikt nie powinien być powstrzymywany od noszenia tego, co mu się podoba, zwłaszcza iż w żaden sposób nie krzywdzi tym nikogo. Nie został mi nigdy przedstawiony żaden dokument kawiarni, który przedstawiałby wytyczne dotyczące ubioru i ekspresji siebie w czasie godzin pracy – stwierdziła Ola w liście do "Gazety Wyborczej".

Ola nie zastosowała się do wymogu swojej przełożonej i następnego dnia zdecydowała się przyjść do pracy w tej samej maseczce. Przekonywała szefową, że inne znajdowały się w praniu. Otrzymała wtedy polecenie kupienia jednorazowej maseczki w sklepie, jednak pracownica znowu nie posłuchała. Gdy kolejnego dnia ponownie pojawiła się w kawiarni z błyskawicą na twarzy, szefowa zwolniła ją z pracy.

Dziewczyna tłumaczy "Gazecie Wyborczej", że nie stosując się do zakazu przełożonej, chciała dać wyraz buntu i zamanifestować, że nie będzie dopasowywać się do systemu, "w którym panują chore zasady, gdzie dobro pracownika plasuje się na ostatnim miejscu".

bEgAEiRW
Prawo do ekspresji siebie powinno być powszechnie respektowane, nie zaś traktowane jak przywilej. Czy ktokolwiek został kiedykolwiek zmuszony do ściągnięcia z szyi łańcuszka z krzyżem, gdyż psuje komuś dzień "obnoszeniem się" ze swoją religią? Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, brzmi kuriozalnie – powiedziała oburzona 20-latka.

"Pracodawca nie ma prawa zakazywać głoszenia swoich poglądów"

Sprawę skomentował prawnik, zajmujący się sprawami pracowniczymi. Radosz Pawlikowski, prezes Dolnośląskiego Centrum Praw Człowieka, stwierdził, że pracodawca nie ma prawa narzucać swojemu pracownikowi własnych poglądów ani zakazywać głoszenia swoich, jeśli oczywiście nie są niezgodne z prawem.

bEgAEiRX

"Może natomiast oczekiwać od pracownika, że będzie respektował obowiązujące w firmie zasady dotyczące stroju. Nawet jeśli właścicielka kawiarni nie ustaliła ich na początku, to dookreśliła je, prosząc pracownicę, by zdjęła maseczkę z emblematem strajku kobiet" - wyjaśnia prawnik.

Oczywiście tego typu zakaz powinien obowiązywać wszystkich zatrudnionych w tej firmie i dotyczyć każdego logotypu, a nie tylko tego jednego i tej jednej osoby – powiedział Pawlikowski w rozmowie z "GW".

Radca prawny podkreślił, ze niezastosowanie się do polecenia przełożonego może skutkować sankcjami dyscyplinarnymi.

bEgAEiRY
Zobacz także: Rząd obawia się rozkwitu turystyki aborcyjnej. "Kobiety potrzebują pomocy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgAEiSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(754)
Rocco
2 dni temu
I dobrze tez tak bym zrobił..
Teo
2 dni temu
Aż tak bardzo musi się fałszować że jest gotowa się wykonać?
Zdrowo myśląc...
2 dni temu
Bardzo dobrze, że została wyrzucona, miejsce pracy nie jest do uprawiania polityki
bEgAEiSr
12345
3 dni temu
Brawo
Elo
3 dni temu
ha ha ha śmieszą mnie wypowiedzi nie których niech się wypowiada gdzieś indziej . Czytałam komentarz jakiś gdzie krzyzyka nie można nawet nosić A muzumanie się obnosza się własną wiara i na szklarni dywanik rozkładają i modły robią A inny zakazaja nosić krzyżyki co rasisci atak na chrześcijanow oj nie ładnie . Zero poglądów coś mi to mówi Jezus który głosił słowo Boże tak im to przeszkadzało że go ukrzyzowali .Prawda boli jak ktoś widzi rozpuste zdrady kradzieże i inne nie przykazania Boże łamane
Joł
3 dni temu
to niech sobie zatrudni złodzieja lub jakiegoś menela i będą jej towar drugimi drzwiami wynosić i tak jej zakład pracy upadnie .
Goldengecko
3 dni temu
Zdecydowanie miała szefowa rację nie zwolniła jej bezpodstawnie do obsługi klientów szefowa ma prawo zarządać czego ma nie nosić pracownik a co ma nosić nikt na siłę pracownika nie trzyma w pracy jakby u mnie w pracy wszyscy nosili np. niebieskie maseczki a ja zieloną i szefostwo by zarządało zmiany koloru maseczki ode mnie nie widziałbym problemu
yes
3 dni temu
Dobrze zrobiła właścicielka
Joł
3 dni temu
pracodawcę rozumiem jeśli wyrzucić pracownika za przyjscie do pracy nacpanym czy tam wypitym lub okrada zakład pracy to ja rozumiem ale że za wygląd lub inne poglądy . Szczególnie w Holandi zdaza się rodacy po weekend idą do pracy na kacu jeszcze dobrze doszli po libacji i kradzieże na skalę masową więc rozumiem takich pracodawców
Elo
3 dni temu
DO JARO to wyleciałes z ikea ale pytanie za co ?
Elo
3 dni temu
chory naród wielcy pracodawcy sami brudy mają w domach wielka patologia wódka Bóg wie co jeszcze co wyprawiają za zamkniętymi drzwiami domu A będą kogoś pouczać . Widzą drzazge w oku kogoś A u siebie kolka w oku nie widzą .Ten świat upada na psy przez takich ludzi
Hajasz
3 dni temu
Pracidawca postąpił bardzo słusznie.
Gość
3 dni temu
Wiemy u kogo nie kupować...
bEgAEiSj
Elo
3 dni temu
to jak historia z Hitlerem ma się powtórzyć bo ktoś ma inne poglądy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić