o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Wrocław. Wyrzucili 20-latkę z pracy za maseczkę z błyskawicą. "Chore zasady"

763
Podziel się

20-latka została wyrzucona z pracy we wrocławskiej kawiarni za noszenie maseczki z błyskawicą. Szefowa zainterweniowała, dopiero gdy jedna z klientek lokalu skrytykowała w internecie noszony przez pracownicę symbol. "Czy zmuszaliby do ściągnięcia krzyżyka?" – pyta rozgoryczona kobieta.

Wrocław. Wyrzucili 20-latkę z pracy za maseczkę z błyskawicą. "Chore zasady"
Dziewczyna została wyrzucona z pracy z wrocławskiej kawiarni za noszenie maseczki z błyskawicą (Getty Images)
bEryrcyJ

Niespełna 20-letnia Ola zatrudniła się dorywczo w kawiarni Słodki Adres we Wrocławiu. Dziewczyna udziela się w Instytucie Równości i nie widziała nic odpowiedniego w noszeniu maseczki z symbolem Strajku Kobiet w pracy. Jej szefowa także nie miała nic przeciwko temu. Do czasu.

Wyrzucona z pracy za błyskawicę

Jedna z klientek kawiarni wystawiła jej opinię w internecie, w której skrytykowała noszoną przez pracownicę błyskawicę:

bEryrcyL
Bardzo dobre ciasta, czuć, że właściciel dba o jakość wyrobów. Tylko jedna uwaga: po co ten wielki piorun przez pół twarzy pani ekspedientki? Nie można chociaż w kawiarni wyluzować? – napisała internautka.

Po tej uwadze szefowa kawiarni zakazała Oli noszenia wspomnianej maseczki. Dziewczynie się to nie spodobało i postanowiła się zbuntować.

bEryrcyR
Nikt nie powinien być powstrzymywany od noszenia tego, co mu się podoba, zwłaszcza iż w żaden sposób nie krzywdzi tym nikogo. Nie został mi nigdy przedstawiony żaden dokument kawiarni, który przedstawiałby wytyczne dotyczące ubioru i ekspresji siebie w czasie godzin pracy – stwierdziła Ola w liście do "Gazety Wyborczej".

Ola nie zastosowała się do wymogu swojej przełożonej i następnego dnia zdecydowała się przyjść do pracy w tej samej maseczce. Przekonywała szefową, że inne znajdowały się w praniu. Otrzymała wtedy polecenie kupienia jednorazowej maseczki w sklepie, jednak pracownica znowu nie posłuchała. Gdy kolejnego dnia ponownie pojawiła się w kawiarni z błyskawicą na twarzy, szefowa zwolniła ją z pracy.

Dziewczyna tłumaczy "Gazecie Wyborczej", że nie stosując się do zakazu przełożonej, chciała dać wyraz buntu i zamanifestować, że nie będzie dopasowywać się do systemu, "w którym panują chore zasady, gdzie dobro pracownika plasuje się na ostatnim miejscu".

bEryrcyS
Prawo do ekspresji siebie powinno być powszechnie respektowane, nie zaś traktowane jak przywilej. Czy ktokolwiek został kiedykolwiek zmuszony do ściągnięcia z szyi łańcuszka z krzyżem, gdyż psuje komuś dzień "obnoszeniem się" ze swoją religią? Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, brzmi kuriozalnie – powiedziała oburzona 20-latka.

"Pracodawca nie ma prawa zakazywać głoszenia swoich poglądów"

Sprawę skomentował prawnik, zajmujący się sprawami pracowniczymi. Radosz Pawlikowski, prezes Dolnośląskiego Centrum Praw Człowieka, stwierdził, że pracodawca nie ma prawa narzucać swojemu pracownikowi własnych poglądów ani zakazywać głoszenia swoich, jeśli oczywiście nie są niezgodne z prawem.

bEryrcyT

"Może natomiast oczekiwać od pracownika, że będzie respektował obowiązujące w firmie zasady dotyczące stroju. Nawet jeśli właścicielka kawiarni nie ustaliła ich na początku, to dookreśliła je, prosząc pracownicę, by zdjęła maseczkę z emblematem strajku kobiet" - wyjaśnia prawnik.

Oczywiście tego typu zakaz powinien obowiązywać wszystkich zatrudnionych w tej firmie i dotyczyć każdego logotypu, a nie tylko tego jednego i tej jednej osoby – powiedział Pawlikowski w rozmowie z "GW".

Radca prawny podkreślił, ze niezastosowanie się do polecenia przełożonego może skutkować sankcjami dyscyplinarnymi.

bEryrcyU
Zobacz także: Rząd obawia się rozkwitu turystyki aborcyjnej. "Kobiety potrzebują pomocy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEryrczm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(763)
wanderer
3 tyg. temu
ominę ten lokal w sporej odległości ponieważ (do wyboru) 1. nie podoba mi się użycie znaku & w logo cukiernia &kawiarnia 2. nie odpowiada mi czcionka użyta w logo 3. z prawdopodobieństwem większym niż 30% zobaczę krzyżyk u obsługi PEWNIE, ŻE TO GLUPIE, ALE ROZPOCZĘŁA TO "KLIJENTKA" I KONTYNUOWAŁA WŁAŚCICIELKA
Janusz
2 miesiące temu
W oryginale jest "piorun przez pol twarzy pani ekspedjentki". Wszystko wskazuje na to, że propisowscy fundamentaliści mają braki w wykszatłceniu z języka ojczystego na poziomie 4. klasy podstawówki.
Alex
2 miesiące temu
A gdyby właścicielka zignorowała wpis klientki i poparła pracownicę, to co by się stało? Problem w tym, że zaszliśmy już tak daleko, że nie ma odwrotu i TRZEBA się zdecydować, po której stronie się opowiadasz. Tak wygląda podział społeczeństwa intensywnie wprowadzany od kilku lat przez rządzących Polską faszystów. Czekam, kiedy ludzie skoszą sobie do gardeł. Ile Blid, Stachowiaków i Szczęsnych musi jeszcze stracić życie, żeby większość pojęła, że faszyści z Pisu i ich koalicjanci to zwyczajni bandyci?
bEryrczn
Adam N 1973
2 miesiące temu
Co za głupia, rozwydrzona dziewucha. I jeszcze szuka wsparcia w GW. Praca nie jest miejscem do manifestowania poglądów, przynajmniej przez pracownika. Właścicielka miała prawo się obawiać utraty klientów, z powodu poglądów pracownicy. Ja sam nie chciałbym być obsługiwany przez taką osobę. Po takiej można się spodziewać że co najmniej napluje do kawy, albo jeszcze gorzej, czegoś dosypie
Wiki
2 miesiące temu
Skoro ją szefowa poprosiła, powinna zdjąć. Wiem dziwne, ale czy warto było tracic nawet dorywcza pracę? A tamtego babola niech ta błyskawica trafi.
Tfu!!!
2 miesiące temu
I już wiadomo gdzie nie wchodzić. Jeszcze trochę i bibliotekarze przestaną wypożyczać książki, z którymi się nie zgadzają ideologicznie.
Wlasnie
2 miesiące temu
KRZYZYK NOSI CALY NAROD PRAWIE OD TYSIACA LAT. BLYSKAWICZE NOSZA TYLKO PRO lgbt - BLYSKAWICZE NIE JEST NURTEM NARODU. A CZY TEZ NURTEM NARODU JEST FASZYZM PYTAM BLYSKAWICZE. SKARZJNE WYKOLEJENIA SA ZABROJONE W RERIGIJNYM KRAJU. NIE CHESZ POLSKIEJ TRADYCJI TYSIACE LETNIEJ...TO OPUSZCZ POLSKE ..A NIE NARZEKAJ NA NIA....BO POLSKA TO NAROD ..A NIE ZBOCZENIA PRZECZIW NARODOWI.
As
2 miesiące temu
Złe opinie o aroganckiej obsługującej powtarzają się kilka razy. Na miejscu pracodawcy dała bym dane tej makolaty, by inni trzymali się od niej z daleka
Nick
2 miesiące temu
Ciekawa jestem, jak by się trafił klient, który skrytykował wygląd Pani właścicielki, to też by zareagowała podobnie, czyli się dostosowała do życzeń klienta? Czy powiedziała by w duchu pir... się i dalej sobie pracowała? Jak ktoś idzie do cukierni, to ma go jedynie obchodzić czystość zakładu i jakość obsługi i wyrobów, a nie polityczne poglądy kelnerki. Uważam to za arogancję klientki, a pracodawca jest zwykłym tchurzem, co boi się mądrze obronić swojego pracownika. Maseczkę miała, była grzeczna, to co ją błyskawica na maseczce obchodzi? A jak by na maseczce był kotek, a klientka kotów nie cierpi, to wszyscy mają skakać jak jedna wariatka sobie życzy? Paranoja.
Rocco
2 miesiące temu
I dobrze tez tak bym zrobił..
Teo
2 miesiące temu
Aż tak bardzo musi się fałszować że jest gotowa się wykonać?
Zdrowo myśląc...
2 miesiące temu
Bardzo dobrze, że została wyrzucona, miejsce pracy nie jest do uprawiania polityki
12345
2 miesiące temu
Brawo
bEryrczf
Elo
2 miesiące temu
ha ha ha śmieszą mnie wypowiedzi nie których niech się wypowiada gdzieś indziej . Czytałam komentarz jakiś gdzie krzyzyka nie można nawet nosić A muzumanie się obnosza się własną wiara i na szklarni dywanik rozkładają i modły robią A inny zakazaja nosić krzyżyki co rasisci atak na chrześcijanow oj nie ładnie . Zero poglądów coś mi to mówi Jezus który głosił słowo Boże tak im to przeszkadzało że go ukrzyzowali .Prawda boli jak ktoś widzi rozpuste zdrady kradzieże i inne nie przykazania Boże łamane
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić