Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci na prezydenta o opodatkowaniu rent i emerytur

6
Podziel się:

Już w najbliższą niedzielę 28 czerwca wybierzemy nowego prezydenta Polski. "Super Express" zwrócił się do sztabów wyborczych z pytaniem, jaki stosunek do zniesienia opodatkowania rent i emerytur mają poszczególni kandydaci.

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci na prezydenta o opodatkowaniu rent i emerytur
Który z kandydatów jest zwolennikiem zniesienia opodatkowania rent i emerytur? (Getty Images, Omar Marques , Stringer)

Na pytania dziennikarzy "Super Expressu" odpowiedzieli prawie wszyscy kandydaci. Wyjątek stanowią kandydat niezależny Marek Jakubiak oraz Andrzej Duda. W przypadku drugiego z polityków przytoczono fragment programu obecnego prezydenta.

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci o opodatkowaniu rent i emerytur

Andrzej Duda uważa, że nie należy znosić opodatkowania rent i emerytur. Zdaniem kandydata wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość lepiej wprowadzić nowe świadczenia, takie jak 13. i 14. emerytura. Duda proponuje także ich waloryzację kwotowo-procentową.

Rafał Trzaskowski nie podziela zdania kontrkandydata. Prezydent Warszawy uważa, że należy zwiększyć dochody rencistów i emerytów, a zniesienie opodatkowania może stanowić jeden ze sposobów. Trzaskowski podkreśla, że rząd powinien znaleźć środki na ten cel.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Kiedy poznamy wyniki? Wojciech Hermeliński wskazał datę

Krzysztof Bosak jest zwolennikiem zniesienia opodatkowania świadczeń. Kandydat Konfederacji nie podał jednak dodatkowych szczegółów, jak chce je przeprowadzić. Innego zdania jest Szymon Hołownia. Kandydat niezależny uważa, że nastąpiłby wówczas nieproporcjonalnie duży wzrost największych świadczeń. Za sprawiedliwsze rozwiązanie uznaje podniesienie progu wolnego od podatku.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że chce dążyć do zniesienia opodatkowania rent i emerytur. Jeśli zostanie prezydentem Polski, przedstawi projekt "Emerytura bez podatku". Dzięki niemu emeryci zyskiwaliby miesięcznie nawet o 250 złotych więcej. Z kolei Robert Biedroń uważa, że lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie wysokiej kwoty wolnej do podatku (31 200 zł), która przewyższy wartość świadczeń.

Pozostali kandydaci należą do zwolenników zniesienia opodatkowania rent i emerytur. Waldemar Witkowski chciałby je znieść w przypadku emerytury do wysokości płacy minimalnej. Mirosław Piotrowski – w ramach podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 50 tysięcy zł. Stanisław Żółtek chciałby zniesienia podatku dochodowego dla wszystkich. Paweł Tanajno chce zniesienia opodatkowania, jednak nie podał żadnych szczegółów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
gosc
2 lata temu
Emeryci glosujcie na tego co zniesie podatek od emerytury!!!
Papa Adolf
2 lata temu
Nie o taką Polske walczyłem
K-a
2 lata temu
Jest jeszcze coś czego nie da się logicznie wytłumaczyć. Jestem emerytką, a że emerytura tragiczna więc otworzyłam działalność gospodarczą i dorabiam. Płacę podatki i składkę zdrowotną ( bo trzeba!!). Składka zdrowotna jest też potrącana od emerytury. Ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć czemu muszę płacić dwie??? Nie daje mi to żadnych przywilejów przy korzystaniu z pomocy lekarza ( bardzo rzadko).Więc czemu? Bo tak???
nik
2 lata temu
Żyjemy w ciekawych czasach, wszyscy umieją liczyć. Gdyby nikt nie umiał to licz na siebie
gREG
2 lata temu
I wszyscy chcą znieść oprócz Dudy i Trzaskowskiego, a to Duda i Trzaskowski będą w II turze. Taki ten polski naród mądry.
Marx
2 lata temu
I to jest chore w tym kraju... Człowiek pracuje całe życie zabierają mu za to podatki od wszystkiego... A potem na emeryturze musi płacić podatek od emerytury... Czyli drugi raz od tego co wcześniej...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić