o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Wysłali robota pod "lodowiec zagłady". Alarm na Antarktydzie

264
Podziel się

Jak wynika z najnowszego badania, "lodowiec zagłady" na Antarktydzie topnieje szybciej, niż się spodziewano, przez co może podnieść globalny poziom morza nawet o ponad 60 centymetrów.

Wysłali robota pod "lodowiec zagłady". Alarm na Antarktydzie
Jak wynika z najnowszego badania "Lodowiec zagłady" na Antarktydzie topnieje szybciej niż się spodziewano, przez co może podnieść globalny poziom morza nawet o ponad 60 centymetrów. (NASA)
bDZOlGrV

Autonomiczny robot dokonał pomiarów wody pod lodowcem Thwaites, który nazywany jest "lodowcem zagłady" ze względu na jego wpływ na podnoszenie się poziomu morza. Na podstawie nowych danych na temat prądów wodnych pod powierzchnią ziemi oszacowano szybkość topnienia lodowca.

Lodowiec Thwaites w zachodniej Antarktydzie ociepla się i topi szybciej, niż wcześniej sądzono. Dane uzyskane z odpornego na zimno robota podwodnego pokazują, że "lodowiec zagłady" ma kontakt z większą ilością ciepłej wody, niż zakładano. Thwaites w zachodniej Antarktydzie jest wielkości Wielkiej Brytanii i topnieje w zastraszającym tempie.

bDZOlGrX

Gdyby lodowiec miał się zawalić, doprowadziłoby to do podniesienia się poziomu mórz o ok. 65 cm, a już teraz odpowiada za 4 proc. światowego wzrostu poziomu morza na świecie każdego roku. Obserwacji dokonała bezzałogową łódź podwodna Ran, która przedostała się pod lodowiec będący częścią lądolodu Zachodniej Antarktyki. Zebrano dane dotyczące siły, temperatury, zasolenia i zawartości tlenu w wodzie pod lodowcem.

Były to pierwsze pomiary, jakie kiedykolwiek przeprowadzono pod lodowcem Thwaites - mówi naczelna autorka badań, prof. Anna Wahlin z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji.

Dzięki podwodnej łodzi zaktualizowano wiedzę naukowców na temat podwodnego terenu i znaleziono trzy kanały, przez które wpływa i krąży ciepła woda pod Thwaites. Zdaniem naukowców jeden z nich był szczególnie interesujący, ponieważ ujawnił przejście do zatoki Pine Island na północy.

bDZOlGsd

Wcześniej sądzono, że to przejście jest zablokowane przez grzbiet, ale Ran odkrył, że w rzeczywistości jest ono otwarte, pozwalając ciepłej wodzie przepływać pod lodowcem. - Kanały dostępu ciepłej wody do Thwaites nie były nam znane przed rozpoczęciem badań - mówi współautor badania, dr Alastair Graham z Uniwersytetu na Florydzie.

Używając sonarów na statku, zagnieżdżonych w mapach oceanu o bardzo wysokiej rozdzielczości z Ran, byliśmy w stanie odkryć, że istnieją wyraźne ścieżki, którymi woda wpływa i wypływa z wnęki szelfu lodowego, na które wpływa geometria dna oceanu - tłumaczy dr Alastair Graham.

Bliższa analiza tunelu Pine Island ujawnia, że ​​jest on odpowiedzialny za topienie 75 km sześciennych lodu rocznie. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Science Advances" opiera się na danych zebranych z autonomicznego robota.

Jego obserwacje ujawniają, że ciepła woda zbliża się ze wszystkich stron pokrywy lodowej w "punktach zaczepienia", czyli miejscach, gdzie szelf lodowy jest połączony z dnem morskim. - W tej pracy podkreślono, w jaki sposób i gdzie ciepła woda wpływa na lodowiec Thwaites zależy od kształtu dna morskiego i podstawy szelfu lodowego, a także właściwości samej wody - tłumaczy dr Rob Larter, współautor badania z British Antarctic Survey.

bDZOlGse
Udana integracja nowych danych z badań dna morskiego i obserwacji właściwości wody z misji Ran pokazuje korzyści płynące z międzynarodowej współpracy na rzecz lodowca Thwaites - dodaje.

Zdaniem prof. Wahlin zebrane dane pomogą naukowcom lepiej obliczyć topnienie lodu w przyszłości. - Dobra wiadomość jest taka, że ​​po raz pierwszy zbieramy teraz dane niezbędne do modelowania dynamiki lodowca Thwaites. Te dane pomogą nam lepiej obliczyć topnienie lodu w przyszłości. Z pomocą nowej technologii możemy ulepszyć modele i zmniejszyć wielką niepewność, która obecnie panuje w związku ze zmianami poziomu morza na świecie - mówi prof. Wahlin.

Zobacz także: Góra lodowa wielkości Luksemburga uderzy w wyspę Georgia Południowa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZOlGsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(264)
Onokolog
miesiąc temu
Dzięki temu obecny Rząd PiS-owski zostanie obalony
Rolnik
miesiąc temu
nie wierze, gdyby tak było naprawdę to nie robiliby przekopu mierzei wiślanej.
Przerażony
miesiąc temu
Poziom wypowiedzi większości tutaj przekracza poziom żenady... Ludzie, czy nie jest Wam tak zwyczajnie po ludzku WSTYD epatować swoją zatrważającą ignorancją?? Każdy z Was mniemam skończył wykształcenie przynajmniej na poziomie podstawowym...Chyba jednak poziom edukacji w tym kraju woła o pomstę do Nieba, społeczeństwo nie dość, że nie ma ELEMENTARNEJ wiedzy nt. Geografii, biologii, fizyki czy historii, to jeszcze poważne braki we wnioskowaniu logicznym, kojarzeniu faktów i wtôrny analfabetyzm. Kiedyś bycie nieukiem i głupcem to był obciach....teraz widzę króluje w przestrzeni medialnej. Im mniejsze pojęcie i doświadczenie w danej dziedzinie tym więcej do powiedzenia. Szok. Rozumiem, że kazdy ekspert tutaj, to alfa i omega w dziedzinie ochrony środowiska, glacjologii i w ogóle...Z dyplomem Akademii Jutuba. Jak kupuje nieruchomość, sam robi odwierty na działce... zamiast do lekarza po pomoc- leczy się witaminą lewoskrętną i operuje zestawem "Małego Chirurga", sam naprawia samochód, sprzęty agd, rozlicza swoją Księgowość, wydaje opinie prawne...itp. "Człowiek Renesansu" normalnie.
bDZOlGsz
Wtf
miesiąc temu
Skoro tak bardzo te lodowce topnieją, to niech mi ktoś wyjaśnij dlaczego cały czas istnieją rafy koralowe i malutkie wysepki. Według tych idiotycznych teorii, dawno już one powinny znaleźć się głęboko pod wodą...
Jack
miesiąc temu
Może to być niepotrzebny alarm. Większość lodowca jest w wodzie, oznacza to, że poziom wody się nie podniesie. Z drugiej strony zamarzająca woda się rozszerza, co można sprawdzić wlewając wodę do pojemnika szklanego i zamrażając go. W sumie stopnie lodu spowoduje obniżenie poziomu wód, jeżeli jednak dodamy wystające części lodu ponad powierzchnie wody bilans wyjdzie na zero. Teraz zastanawiam się co to za naukowcy, co o zwykłej fizyce cieczy nie słyszeli.
G. PIGWA
miesiąc temu
No i gdzie to Globalne ocipienie połowa kwietnia a tu śnieg 😂
G. PIGWA
miesiąc temu
No i gdzie to Globalne ocipienie połowa kwietnia a tu śnieg 😂
Renia
miesiąc temu
Jeżeli morze podniesie się to nie będzie chciało przyjąć warszawskich ścieków.
taka prawda
miesiąc temu
może a napewno - to ogromna różnica
robol
miesiąc temu
kupiłem sobie wodery ,120 cm więc niech się ta woda podnosi
Tadek
miesiąc temu
Drodzy naukowcy , kto was opłaca? Próby jądrowe, używanie systemu HARP, przez mocarstwa nawzajem się atakujące, narody świata nie są idiotami i w końcu się wkurzą. Ciemnoty poszukajcie wśród swoich - sprzedawczyków. Korporacje nie wygrają!!!!!
Sen
miesiąc temu
NieCh Ci naukowcy robią więcej odwiertów za ropą Lub na to pozwalają!!!! to na pewno będzie więcej cieplej wody gdy się trafia na podziemne ciepłe źródła. A później nam mydła oczy ze klimat się ociepla. Sami są temu winni!!!!! A nam mydła oczy!!!!
Gość
miesiąc temu
A może by tak rzeki zatamowac żeby wiecej wody nie dolewały ;)
bDZOlGsr
gnago
miesiąc temu
A "naukowcy" ustalili o ile się podniesie bo te stopniałe do tej pory ogromy podniosły poziom mórz ten średni bo wiadomo że różnica w poziomie zasięg nawet kilkunastu metrów Ale lemingi nie wiedzą stąd ta informacja kierowana jest do nich Po ostatnie badania prawdziwych naukowców glacjologów, hydrologów i klimatologów mówią o przyroście lodów śniegu na Antarktydzie i ubytku w Arktyce
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić