Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Zdjęcie ze szpitala. "To tykająca bomba"

85
Podziel się:

Ratownicy medyczni udostępnili w mediach społecznościowych wymowne zdjęcia z badania stężenia trójglicerydów we krwi. "Tykająca bomba" - ostrzegają ratownicy.

Zdjęcie ze szpitala. "To tykająca bomba"
Ratownicy medyczni udostępnili w mediach społecznościowych wymowne zdjęcia z badania stężenia trójglicerydów we krwi. (Facebook)

Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich nadmiar grozi jednak rozwojem wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki badaniom stężenia trójglicerydów we krwi ocenia się ryzyko powstania takich chorób.

Trójglicerydy są organicznymi związkami chemicznymi, które należą do lipidów, czyli tłuszczów prostych. Są to estry gliceryny i trzech kwasów tłuszczowych. Wraz z wolnymi kwasami tłuszczowymi są jednym z głównych materiałów energetycznych zużywanym na bieżące potrzeby organizmu lub są też magazynowane jako materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej.

Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi u dorosłych kobiet wynosi do 135 mg/dl, u   mężczyzn do 160 mg/dl. Ich nadmiar jest bardzo szkodliwy i w znaczący sposób podnosi ryzyko zawału i udaru.

Wyróżnia się trzy stany w przypadku przekroczenia norm trójglicerydów:

  • 150-199 mg/dL (1.69-2.25 mmol/L ) - poziom graniczny,
  • 200-499 mg/dL (2.26-5.63 mmol/L) - poziom wysoki,
  • powyżej 500 mg/dL (5.64 mmol/L) - poziom bardzo wysoki.

Co gorsza, podwyższony poziom trójglicerydów nie daje żadnych objawów. Jest zwykle wykrywany przy okazji badań krwi.

Taka krew to tykająca bomba

We wpisie ratowników medycznych na profilu "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja" - udostępniono zdjęcie z takiego badania. Badanie wykazało aż 4400 trójglicerydów.

Taka krew przy pobraniu 4400 trójglicerydów. Tykająca bomba - ostrzegają ratownicy

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi ma większy wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu niż podwyższony poziom cholesterolu.

Badanie stężenia trójglicerydów we krwi powinny wykonywać przede wszystkim osoby otyłe, z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy czy zapaleniem trzustki.

Zobacz także: Stan epidemii COVID-19 w Polsce. „Polacy nie myślą w kategoriach wspólnego dobra”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(85)
Beymik
11 miesięcy temu
Ja miałem trójglicerydów 17.5 tysiaca,wyladowalem na oiomie i przez miesiac bylem w bardzo ciezkim stanie
xyz
12 miesięcy temu
Te komentarze to jakaś masakra. Prawo do komentowania powinno być nadawane dopiero po weryfikacji, że komentujący ma minimum wiedzy na temat, na który chce się wypowiadać. Kto ma wątpliwości czy zdjęcie jest prawdziwe, niech przejdzie się do pierwszego lepszego lekarza weterynarii i go o to zapyta - gwarantuję wam, że KAŻDY weterynarz, nawet z krótkim stażem, widział taką surowicę przynajmniej raz w życiu. Nawet nie tyle raz, co większa szansa jest taka, że (biorąc pod uwagę liczbę otłuszczonych przez właścicieli psów i kotów) naoglądali się lipemicznych surowic tyle, że już nie mogą na nie patrzeć. Więc zamilknijcie, błagam, bo tylko się ośmieszacie takimi mądrościami z kosmosu i teoriami spiskowymi - zwłaszcza ci, którzy podają się tu za pracowników służby zdrowia, a nie wiedzą o istnieniu surowicy lipemicznej.
Robuj
12 miesięcy temu
4400 czego? Ton....kilogramów...dekagramów....Jakich jednostek? Błagam o rzetelność...zupełnie bez sensu. To trzeba podać normy. Czegoś co jest poza normą...No cóż...ratownicy..czyli kto?
Kudłaty
12 miesięcy temu
Zbiłem nadmiar miluritem, 10 lat temu, teraz 0,5 kg (mięso. Wędliny) na tydz,, waga w normie,,
$$$$
12 miesięcy temu
Fotoshop górą pozdrawiam
Brak słów
12 miesięcy temu
A co na to czarnowidz jackoski u niego poziom trójglicerydów musi być przynajmniej 3 krotnie przekroczony że takie brednie opowiada
Nemeczek
12 miesięcy temu
Proponuję postanowienie noworoczne: od 1 stycznia nie wchodzimy na o2. Za te koorewskie anonse.
Nemeczek
12 miesięcy temu
Proponuję postanowienie noworoczne: od 1 stycznia nie wchodzimy na o2. Za te koorewskie anonse.
Mama
12 miesięcy temu
Kto ustala takie normy .
asdf
12 miesięcy temu
szcz na pewno pomoże ona dobra na wszystko, 5 dawka to już napewno, no może prawie, ale nie zaszkodzi, chyba...
RONDEL
12 miesięcy temu
To próbka półproduktu na kaszankę !!!
Chochoł
12 miesięcy temu
Czy Wy naprawdę nie widzicie zależności? Przemysł spożywczy faszeruje "jedzenie" wszystkimi możliwymi świństwami. Człowiek jedzący coś takiego musi wcześniej czy później dostać nadciśnienia, cukrzycy, udaru lub innych uroczych schorzeń dzisiejszych czasów. A tu z pomocą przychodzi niezawodna branża farmaceutyczna, która wspaniałomyślnie oferuje zażywanie cudownych specyfików, które przecież pomagają przeżyć. A na koszty, skutki ubocze i ogólną zasadność podawania tych wytworów farmaceutycznych trzeba oczywiście przymknąć oko.
Greg
12 miesięcy temu
Bzdura z jakiej żyły to pobrano do badania chyba przy sekcji.
Kaja
12 miesięcy temu
Pracuje na stacji dializ i mam 100% pewności że to kompletna bzdura! Zdjęcie to oszustwo!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić