Rafał Strzelec| 

Zmieniają zasady bierzmowania. "Indywidualne spotkania z kandydatem"

230

Bierzmowanie to jeden z siedmiu sakramentów i trzeci z tak zwanych sakramentów wtajemniczenia. Podchodzą do niego najczęściej uczniowie kończący ósmą klasę szkoły podstawowej. Diecezja kaliska postanowiła zmienić zasady dotyczące bierzmowania. Jeśli kandydat nie spełni wytycznych, może nie zostać dopuszczonym do sakramentu.

Zmieniają zasady bierzmowania. "Indywidualne spotkania z kandydatem"
Ksiądz - zdjęcie poglądowe (Getty Images, Pawel Horosiewicz)

Bierzmowanie jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia obok chrztu świętego i komunii świętej. Podczas uroczystości młodzież otrzymuje znamię daru Ducha Świętego, co ma wzmocnić ich wiarę. Bierzmowanie odbywa się podczas mszy świętej najczęściej w środku tygodnia. Przeważnie sakrament przyjmowany jest pod koniec kwietnia.

Do bierzmowania w Kościele katolickim przystępuje młodzież w wieku o 14 do 18 lat. W Polsce są to najczęściej uczniowie ósmych klas szkół podstawowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Msza święta w intencji Michaela Jacksona. Nagranie z kościoła w Knurowie

Zmiana zasad bierzmowania. Mogą odmówić kandydatowi

W diecezji kaliskiej podjęto decyzję o wprowadzeniu nowych zasad. Biskup Damian Bryl po konsultacji z duszpasterzami i katechetami postanowił stworzyć instrukcję dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie sakramentu w 2024 roku.

Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania - mówił biskup Bryl, cytowany przez portal Noizz.

Kandydat do bierzmowania będzie musiał spełnić pewne warunki. Jeśli nie dostosuje się do nowych zasad, ksiądz może mu odmówić. Wśród wytycznych znalazły się m.in. indywidualne spotkania z kandydatem, konieczność uczestnictwa w lekcjach religii, uczestnictwo w życiu parafii czy osobista modlitwa i refleksja kandydata.

W instrukcji proponujemy, żeby kandydaci do bierzmowania spotykali się w małych grupach, rozmawiali o wierze, a potem, żeby to, co usłyszą, mogli przeżyć na przygotowanej specjalnie dla nich liturgii - dodawał biskup.

Zmieniła się także rola rodziców. Mają oni uczestniczyć w spotkaniach, bowiem jak zaznaczył ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, są oni odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Na razie nie wiadomo, czy podobne propozycje pojawią się w innych diecezjach na terenie kraju.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić