Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Zobaczyli to dzięki satelicie. Porażające zdjęcie z Antarktydy

33
Podziel się

Gigantyczna bryła lodu oderwała się od lodowca szelfowego Ronne-Filchnera na Antarktydzie. Góra lodowa nazwana przez naukowców A-76 ma powierzchnię ponad 4 tys. kilometrów kwadratowych. To obecnie największa dryfująca masa lodu na świecie.

Zobaczyli to dzięki satelicie. Porażające zdjęcie z Antarktydy
Na Antarktydzie odłamała się potężna część lodowca. (Copernicus)
bEEEclDV

Nowa góra lodowa A-76 jest większa niż Majorka. Hiszpańska wyspa ma bowiem powierzchnię zaledwie 3667 kilometrów kwadratowych. Choć A-76 jest o ponad 300 kilometrów kwadratowych większa, ma dużo bardziej niecodzienny kształt – jej długość wynosi około 170 km, a szerokość – około 25 km.

bEEEclDX

Największa góra lodowa na świecie. Dryfuje po Morzu Wendella

Pęknięcie lodu na Antarktydzie zostało uchwycone przez satelitę Sentinel-1 wysłanego w przestrzeń kosmiczną w ramach misji Copernicus. Zdjęcia pokazują oderwaną masę lodu dryfującą po Morzu Wendella.

A-76 jest obecnie największą górą lodową na świecie. Druga w klasyfikacji A-23A również unosi się na Morzu Wendella. Ma powierzchnię 3880 km kwadratowych.

Naukowcy prognozują, że A-23A może jednak wkrótce odzyskać tytuł największej masy lodu dryfującej po oceanie. Ma bowiem lepszy kształt, przypominający kwadrat. Jest dzięki temu mniej podatna na ewentualne pęknięcia.

bEEEclEd

W kwietniu rozpadła się jeszcze większa bryła lodu

Narodziny nowej góry lodowej nastąpiły wkrótce po tym, jak zniknęła prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych – bryła lodu nazwana A-68. W momencie odłamania miała powierzchnię około 5800 kilometrów kwadratowych. Była jedną z największych gór lodowych, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.

A-68 w lipcu 2017 roku odłamała się od lodowca szelfowego Larsena. Przez trzy i pół roku dryfowała w kierunku południowego Atlantyku. W kwietniu jednak ostatecznie się rozpadła, nie pozostawiając fragmentów wystarczająco dużych, by mogły być śledzone z satelity.

bEEEclEe

Obejrzyj także: Zatopiona góra lodowa. Wielkie niebezpieczeństwo zażegnane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEclEy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
dereck
3 miesiące temu
Titanica tam wysłać, będzie nowa historia to nakręcenia hollywoodzkiego bestsellera.
Grzegorz
4 miesiące temu
Kula ziemska kręcąc się została kiedyś uderzona przez jakąś kometę i kręcąc się w tej atmosferze, zaczęła się jak się kręci lekko chwiać i wiadomo że kiedyś bieguny powrócą do swojego miejsca i nic się nie dziwię że Antarktyda będzie gdzie indziej,bo kiedyś była gdzie indziej ,i teraz powraca na swoje miejsce,a nie te mądre głąby że klimat się ociepla lub dziura ozonowa po ich pierdnięcie z odbytu,hmmmm,co człowieka w tym dziwi,bo mnie nic,a statki kosmiczne,bo kiedyś była taka technologia,że są nasze, jesteśmy sami sobie kosmitami
Bzdi
4 miesiące temu
Porażające przerażające nowiny czasem wstrząsające i niewiarygodne epickie. Już nawet śmiać się nie chce z pych pismaków
bEEEclEz
Bill
4 miesiące temu
Proponuję ustanowić poniedziałek dniem bez pierdzenia aby to się nie powtórzyło. Inaczej cywilizacja przepadnie.
Szkoda gadać
4 miesiące temu
Jakieś częściowe blokady czy coś aby przy takiej masie aby powstrzymaćprzemiesz myślcie bo jak tak bedzie dalej to baju baj:)
YOU
4 miesiące temu
Olać to!!!
Szlachta
4 miesiące temu
Dziećmi głodującymi się nie przejmujęcie miliony są głodne
Asqua
4 miesiące temu
Co cię tak poraziło, głupcze, że ludzi straszysz.
jbb
4 miesiące temu
no i ..... zaczyna SIĘ ..... X D
Młody
4 miesiące temu
A mi to wisi.
Piotr kalin
4 miesiące temu
No i roztopi się i wczym problem
Zbych
4 miesiące temu
No i co takiego się stało do domu nam nie wjedzie tą góra , od tysięcy lat tak się dzieje i życie toczy się dalej ale pewnie ci nawiedzeni ekolodzy powiedzą że to od nadmiaru pierda i mają kolejny powód żeby doprowadzać do depopulacji ludzi i wciskania tych gówno wartych szczepionek !
J.K.
4 miesiące temu
Wina Tuska
bEEEclEr
Kicia Kubuś
4 miesiące temu
Dobre dla straszenia ludzi naiwnych czego to nie wymyślą jeszcze tak jak mało by nam było covida
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić