Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Życie na Marsie. Naukowcy zbadali najnowsze zdjęcia i ogłosili teorię

53
Podziel się:

Naukowcy badający zdjęcia uchwycone przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter sądzą, że widać na nich duże struktury gliny. To miałoby świadczyć, że miliardy lat temu na Czerwonej Planecie znajdowała się woda w stanie ciekłym.

Życie na Marsie. Naukowcy zbadali najnowsze zdjęcia i ogłosili teorię
Naukowcy przeanalizowali zdjęcia wykonane na Marsie. (NASA)

Naukowcy dokładnie przeanalizowali zdjęcia wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Są przekonani, że widać na nich struktury gliny, co mogłoby świadczyć o tym, że na Marsie znajdowała się woda w stanie ciekłym.

Życie mogło istnieć na Marsie przez długi czas

Badania opublikowane w czasopiśmie Icarus sugeruje, że w regionie dolin Ladon Valles można znaleźć struktury gliny świadczące o długotrwałej obecności wody w okresie od ok. 3,8 mld lat temu do ok. 2,5 mld lat temu.

Obecność glinek wskazuje na środowisko sprzyjające życiu, ponieważ glinki tworzą się i pozostają stabilne w warunkach neutralnego pH, gdzie woda utrzymuje się przez długi czas, co minimalizuje parowanie do innych minerałów - mówi Catherine Weitz, starszy naukowiec w Planetary Science Institute w Arizonie.

Weitz powoedziała, że jezioro najprawdopodobniej istniało w dorzeczu Ladon i północnym Ladon Valles. Dodała, że obecność gliny oraz położenie jeziora "mają wpływ na środowisko, które w tamtym czasie sprzyjało życiu".

Naukowcy zaznaczają, że najnowsze odkrycie nie jest dowodem na istnienie życia na Marsie. Nawet jeśli planeta posiadała warunki niezbędne do podtrzymywania życia nie oznacza to, że znajdowały się tam żywe organizmy. Nawet na Ziemi są miejsca, gdzie nie ma śladów życia pomimo występowania wody w stanie ciekłym.

Nasze badania wskazują, że osady ilaste naniesione przez bieżącą wodę w Eberswalde nie były niczym niezwykłym, ponieważ znamy wiele przykładów podobnych młodych dolin, które osadzały gliny w tym regionie - mówi Weitz.
Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
b njgujgu
miesiąc temu
woda zawsze jest w stanie ciekłym-młotku
🗣️👣👤
2 miesiące temu
Jezeli istnialo tam błoto które porywało masy gleby z żelazem bardzo drobnym jak mąka to jakim cudem miało by powstać tam życie ? Ekstremofile na Ziemi są bardzo mocno rozwiniętymi bakteriami powstałymi na bazie ewolucji miliony lat i to w stabilnych warunkach. To jak miało by powstać delikatne /zalążki życia w tak burzliwych warunkach na Marsie ?
Gość
2 miesiące temu
Gdzieś na ziemi jest woda i nie ma życia? Ciekawe gdzie? Ktoś zna odpowiedź, bo ja nie.
Tomasz
2 miesiące temu
Wypociny z o2.. Od 10 lat to samo
Henryk
2 miesiące temu
Hamerykanie byli na księżycu , Marsie i stwierdzili, że..uja widzieli.
Alex
2 miesiące temu
Odnoszę wrażenie , że nie mówią prawdy.Mars wygląda jakby go ktoś porządnie kopnął z jednej strony , a z drugiej wszystko wyfrunęło. Nie przeginał bym też z tymi milionami lat . A może tak 100 tysięcy!?😂
Żiutek 🐻
2 miesiące temu
Ale może to nie była woda , tylko np, siarkowodór , albo jakaś ciecz o konsystencji wody , w której nie rozwinęło się życie bo woda była tak toksyczna jak może Martwe w Izraelu . ?
Krycha Z. G.
2 miesiące temu
Oświadczenie 2122 rok. Struktury ZIEMI wskazują na to,że mogła się tu znajdować woda w stanie ciekłym!
Krycha Z. G.
2 miesiące temu
Oświadczenie 2122 rok. Struktury ZIEMI wskazują na to,że mogła się tu znajdować woda w stanie ciekłym!
Kamyczek
2 miesiące temu
Szkoda, że Kaczafiego tam nie ma ze zMorą i ob. Antkiem.
Nana
2 miesiące temu
Za "jakiś czas" będę to samo mówić o ziemi , tylko będą to mieszkańcy innej planety ...
małeludziki
2 miesiące temu
nie rozumiem, dlaczego robią uporczywie, z ograniczeniem coś z wody. Zwykły wyświetlacz telefonu i komputera może mieć 16777216 różnych kolorów(kombinacji). Od roku 2020 niektóre telefony 1073741824 kolorów, kombinacji, (30 bitów). A woda to tylko jedna kombinacja.
beg
2 miesiące temu
Czy glina to coś niezwykłego??? A to, że na Marsie istniała woda w stanie płynnym to żadna nowość! Wiadomo o tym od dawna!
Prawdaa
2 miesiące temu
Serio żałosne to jest że ludzie wierzą w to co naukowcy powiedza wszystko zasłaniają "teoriamii" jaki to jest paradoks że ludzie nie używają swojej główki jak kiedyś. Cała elita mówi tym pseudo naukowcom co mają mówić a jeżeli któryś powiem zbyt duzo to jest odrazy uciszany. Z Polską grupą archeologów też tak było jak odkryli tajne wejście do podziemnego miasta. Na Malcie to sam .. o ksiezycu nie wspomnę...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić