Śpisz w takiej piżamie, gdy jest upał? Ekspertka jasno tłumaczy, dlaczego to błąd

16

Latem, kiedy termometry wskazują wysokie temperatury, wiele osób zmaga się z problemami z zasypianiem. Skarżą się na bezsenność i częste nocne pobudki związane z dusznością, odkrywaniem kołdry i ponownym zakrywaniem. Ekspert radzi, jak poradzić sobie z tym kłopotem.

Śpisz w takiej piżamie, gdy jest upał? Ekspertka jasno tłumaczy, dlaczego to błąd
Śpisz w takiej piżamie, gdy jest upał? Ekspertka jasno tłumaczy, dlaczego to błąd (Getty Images, Shannon Fagan)

Spanie nago to dobry pomysł

Dr. Sophie Bostock, ekspertka od snu, opowiedziała magazynowi "Women's Health", jak radzić sobie z bezsennością w czasie upałów. Jej zdaniem najważniejsze jest to, w czym śpimy. Możemy wybrać więc spanie nago lub w ubraniach uszytych z naturalnych materiałów. Pot, który wytwarzają nasze ciała, gdy jest gorąco, musi być wchłaniany przez materiał. W przeciwnym razie nie będziemy czuli się komfortowo. Warto więc unikać piżam poliestrowych.

Dlatego noszenie bawełnianej piżamy lub czegokolwiek, co odprowadza pot z ciała, może być dobrym rozwiązaniem. Tak samo jak spanie nago - wyjaśniła.

Spanie nago ma wiele zalet. Zmniejsza stres i niepokój, pozytywnie wpływa na skórę i działa korzystnie na sfery intymne. Ponadto piżama nie przykleja się wtedy do ciała. Bostock dodała też, że problemy ze snem latem są powodem przebodźcowania organizmu. Ciało stara się ochłodzić i tym samym zużywa energię.

Jasne wieczory również zachęcają nasze ciało do pozostania w stanie czuwania i uniemożliwiają nam prawidłowe odprężenie się przed snem - podsumowała.

Jak wysypiać się latem?

Notoryczne niewysypianie się może prowadzić do zaburzeń koncentracji i problemów z pamięcią. Sen chroni nasze serca. Z badań wynika, że osoby cierpiące na bezsenność są o 30 do 45 porc. bardziej narażone na zawał. Spanie w wysokich temperaturach nie jest jednak łatwe. Oprócz snu w przewiewnych, uszytych z naturalnych materiałów piżamach, możemy zastosować kilka rozwiązań, które ułatwią zasypianie.

Jedną z najważniejszych zasad jest zjedzenie lekkiej i niedużej kolacji na dwie godziny przed snem. Wtedy organizm nie będzie zużywać dodatkowej energii na trawienie. Zanim położymy się do łóżka, warto wziąć zimny prysznic. Ochłodzi on ciało, pomoże zmniejszyć stres i napięcie po całym dniu.

W szybszym zasypianiu pomaga również dobrze przewietrzona sypialnia. Jeśli nie ma przewiewu, włączmy na chwilę wiatrak. Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać go na noc. Mocne, zimne powietrze może przyczynić się do rozwoju problemów zdrowotnych.

Zobacz także: Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić