Pierożki Chinkali. Poczuj się jak w gruzińskiej restauracji

0

Chinkali, czyli gruzińskie pierogi z mięsem. Znacznie różnią się od tradycyjnych polskich pierogów nie tylko pod względem smaku, czy wyglądu, ale także sposobu, w jaki się je spożywa. To, co w nich wyjątkowe, to znajdujący się w ich środku rosół. Na zrobienie gruzińskich pierożków trzeba poświęcić trochę czasu, jednak ich smak sprawi, że nierzadko będzie się wracało do tego przepisu.

Pierożki Chinkali. Poczuj się jak w gruzińskiej restauracji
Gruzińskie pierożki Chinkali (Adobe Stock, Gala)

Wielbiciele oryginalnych smaków z pewnością słyszeli o gruzińskim przysmaku- pierożkach Chinkali. By jednak ich spróbować, często wybiera się restaurację, która takie pierogi ma swoim menu. A dlaczego by nie zrobić ich samemu? Oczywiście, sposób ich przyrządzenia różni się od tego, jak robi się nasze polskie pierogi i trzeba poświęcić nieco więcej czasu, jednak ten genialny smak w zupełności to wszystko wynagradza.

Wykonanie samemu gruzińskich pierożków nie wymaga nadzwyczajnych zdolności kulinarnych. Wystarczy postępować zgodnie z przepisem. Jeżeli za pierwszym razem nie wyszły tak, jak byśmy tego oczekiwali, to nie warto się poddawać i próbować dalej. W końcu praktyka czyni mistrza!

Na ciasto potrzebujemy:

  • 1 kg mąki (podzielonej na ok. 900 g + 100 g)
  • 1 łyżeczka soli
  • ok. 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju (dzięki niemu ciasto będzie bardziej elastyczne)

Na farsz potrzebujemy:

  • 600 g mielonej wołowiny*
  • 500 g mielonej wieprzowiny*
  • 2 spore cebule (lub 4 szalotki) + odrobina oleju
  • ok. 500 ml rosołu lub warzywnego bulionu (można zastąpić wodą, ale z rosołem pierogi są smaczniejsze)
  • 2 łyżeczki ziaren kolendry (roztartych w moździerzu)
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu (świeżo zmielonego)
  • 3 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki

Przepis na gruzińskie pierożki Chinkali

  1. Zagniatamy ciasto na pierogi. Na stolnicy mieszamy 900 g mąki z solą i powoli dodajemy olej i wodę. Odstawiamy ciasto na 15 minut
  2. Podsmażamy na patelni cebulkę
  3. W misce mieszamy 600 g wołowiny, 500 g wieprzowiny i zeszkloną cebulę. Dodajemy zioła i przyprawy oraz 1 szklankę rosołu lub bulionu
  4. Mieszamy składniki. Gdy mięso wchłonie bulion, dodajemy kolejną szklankę. Trzeba pamiętać, by nie dolać za dużo bulionu. Farsz musi być mokry, ale nie lejący się
  5. Rozwałkowujemy ciasto. Wycinamy koła o grubości ok. 2 mm i średnicy ok. 12 cm. 
  6. Układamy farsz na wyciętych kołach z ciasta (ok. 1 łyżka farszu)
  7. Pierogi zawijamy na kształt sakiewki
  8. Pierogi wrzucamy do gotującej się osolonej wody. Gdy pierożki zaczną wypływać na powierzchnię, wtedy zmniejszamy delikatnie ogień. Bąbelki, które będą się tworzyć, powinny być małe, by nie dopuścić do rozlepienia się pierożków. Gotujemy ok. 15-20 minut.

Gruzińskie pierożki Chinkali należy jeść inaczej niż tradycyjne polskie pierogi. Łapiemy palcami za wystającą końcówkę pierożka, nadgryzamy ciasto i wypijamy wpierw bulion ze środka. Trzeba natomiast pamiętać, że wystająca część pierożka jest surowa i nie należy jej jeść.

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić