o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
|

Kuny niszczą samochody. Jak sobie z nimi poradzić?

10
Podziel się

Coraz większa liczba kierowców zmaga się z problemem kun. Straty wyrządzone przez to zwierzę pod maską samochodu z łatwością osiągnąć mogą tysiąc złotych. Jak im zaradzić? Zapytałem o to eksperta.

Kuny niszczą samochody. Jak sobie z nimi poradzić?
(WP, Pixabay)
bEsfrgol

Wraz z jesiennymi ochłodzeniami komora silnika pozostawionego na parkingu samochodu staje się dla kun atrakcyjnym miejscem. Zwierzęta, które przystosowały się do życia w sąsiedztwie ludzi, wchodzą pod maski, żeby zagrzać się od jednostki napędowej. Często jednak nie kończy się na zwykłej drzemce w sąsiedztwie ciepłego silnika.

Kuny mogą przegryźć przewody elektryczne czy gumowe rury, a zamontowaną na masce matę wygłuszającą zmienić w strzęp potarganego materiału. Przywrócenie auta do poprzedniego stanu może kosztować kilkaset, a nawet tysiąc złotych. Które auta wybierają kuny i jak zapobiec stratom?

bEsfrgon

O to zapytałem Mirosława Piaseckiego z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Jak się okazuje, teorie o wybieraniu przez kuny samochodów jednych producentów chętniej niż innych należy włożyć między bajki.

Badania tego nie potwierdziły. Co do przegryzania kabli, możliwe jest, że przeszkadzają one kunie w przemieszczaniu się pod maską samochodu lub umoszczeniu się tam w ciepłym miejscu – stwierdził Mirosław Piasecki.

Jeśli chodzi o sposoby na odstraszanie tych zwierząt, to zoolog odradza trutki i urządzenia emitujące dźwięki, mające zniechęcać kuny. Zdaniem specjalisty lepiej postawić na substancje zapachowe. Sprawdzają się te o intensywnym zapachu, jak terpentyna czy niektóre kostki toaletowe. Dobrym pomysłem jest zawieszenie w komorze silnika woreczka z psią sierścią. Kuna uważa go za dużego drapieżnika, więc może trzymać się z daleka.

bEsfrgot

Jedynym problemem jest tu wietrzenie wystawionego materiału. Należy więc często go zmieniać, bądź zdecydować się na chemiczne środki zapachowe przewidziane do walki z kunami. Jak informuje ekspert, te z mikrokapsułkami olejków eterycznych utrzymują się dłużej niż środki naturalne.

Skala szkód wyrządzanych przez kuny polskim kierowcom nie jest znana. Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli szacowało jednak, że za naszą zachodnią granicą w 2017 r. kuny zniszczyły 214 tys., a łączne straty z tego tytułu wyniosły 72 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsfrgoO
Źródło:
WP Moto
KOMENTARZE
(10)
wojtas
9 miesięcy temu
Jest to duży problem, gdy śpieszysz się do pracy, a tu auto nie pali. Raz mi się niestety to przydarzyło. Szczęście, że był to kabel od masy przy akumulatorze. Teraz pod maska mam woreczki zapachowe Kunagone, na wszelki wypadek. Znajomemu pomogły to i ja kupiłem
John
9 miesięcy temu
Kuny mają limit szkód do wyrzadzenia. Do tysiąca złotych. Ha ha ha
Iwka
9 miesięcy temu
250zł w zeszłym tygodniu. Jeszcze będzie kilka takich napraw tej zimy. Czego nie włożę, to i tak przegryzają kable :(
bEsfrgoP
Przychodzień
9 miesięcy temu
Pan ekspert opowiedział trochę bajek. Problemem kun zajmuję się już ponad 30 lat, mam zabezpieczonych tysiące domów i o wiele więcej aut.Problem jest ogromny a straty w domach i autach szacuję na kwoty idące w Polsce w miliony zł. Produkuję odstraszacze elektroniczne, na które daję gwarancję bezterminową, a nigdzie się nie reklamuję info idzie pocztą pantoflową. A propos Pana eksperta czytelnicy wieżą, że to co on radzi jest prawdą a później przeklinają swoją naiwność. Są ośrodki naukowe w UE, które od wielu lat zajmują się tym problemem i one mają wiedzę prawdziwą.
Trrt
9 miesięcy temu
Ja od wielu lat , stosuje pieprz ostry , rozsypał w komorze silnika i spokojnie parkuje przy lesie .
xxxx
9 miesięcy temu
Nie noszę maski , nic mi pod nią nie wjedzie ! Taki LIFEHACK !
Sinice2021🦠
9 miesięcy temu
Pewnie trzeba skropić auto wodą z wisly z domieszką 💩OZONOWANEGO
kuku
9 miesięcy temu
214 tys czego ?
123
9 miesięcy temu
w mercedesie mam wszystko pokryte wyciekającym z pod klawiatury olejem który w połączeniu z kurzem tworzy panierkę na wszystkich elementach. Jak by się któraś poczęstowała z pewnością zdechnie. wyjątkiem są 2 tygodnie po przeglądzie wtedy silnik lśni jak nowy:-)
Jack
9 miesięcy temu
W moim Oplu Vectra miałem sieczkę z maty wygłaszającej silnik a innym a razem przegryziony przewód czujnika DPF. Samochód parkowany w centrum miasta
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić