Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
|

Mandat murowany. Będziesz zaskoczony, jak się dowiesz

120
Podziel się:

Oto 5 przypadków, w których trzeba się liczyć z mandatem, choć mało kto się tego spodziewa. Te przepisy są łamane nagminnie lub nawet niektórzy nie wiedzą, że takie istnieją. A mandaty, po ostatnich zmianach, mogą być bardzo wysokie.

Mandat murowany. Będziesz zaskoczony, jak się dowiesz
Mandat (Materiały prasowe, Podlaska Policja)

Nieprzepuszczenie niepełnosprawnego

Piesi mają pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, ale są też osoby, które mogą legalnie korzystać z innych miejsc, a kierowcy są zobowiązani im ustąpić. Są to osoby niepełnosprawne i o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, niekiedy korzystające ze sprzętu ułatwiającego poruszanie się.

Zgodnie z art. 26.7 kodeksu drogowego i najnowszym taryfikatorem mandatów niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej zagrożone jest grzywną 1500 zł.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Przepisy (art. 49. 1. 4. Prawo o ruchu drogowym) mówią jasno, że zabrania się postoju pojazdu w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jak ten przepis jest traktowany, widać w takich strefach, gdzie każdy parkuje jak chce.

Nic dziwnego, skoro mandat to tylko 100 zł. Warto jednak o takim przepisie wiedzieć i też zdać sobie sprawę, że postawienie pojazdu przed bramą domu kogoś bliskiego niczego nie zmieni – to nie jest prawidłowe miejsce postoju.

Wjazd do lasu, ale i wyjazd

Wjazd do lasu pojazdem mechanicznym jest ogólnie zabroniony, za wyjątkiem, kiedy droga jest oznaczona tak, że dopuszcza ruch pojazdów. Mandat po ostatniej zmianie przepisów może wynieść maksymalnie nawet 5000 zł.

Natomiast nie każdy wie, że wyjazd z lasu, np. po offroadowych eskapadach, też może zakończyć się mandatem. Jak to możliwe. Otóż ubłocone auto, motocykl, quad lub traktor mogą zanieczyścić drogę. Zgodnie z art. 91 Kodeksu Wykroczeń, zanieczyszczanie drogi, które może powodować zagrożenie, jest zagrożone grzywną nawet do 1500 zł.

Za wysoka prędkość, ale z przyczepką

Na drogach nie brakuje kierowców ciągnących przyczepy, a znakomita większość z nich zapomina lub nie chce pamiętać o ograniczeniach prędkości takich zestawów. Tymczasem zgodnie z przepisami dopuszczalna prędkość dla auta osobowego z przyczepą jest taka, jak dla pojazdów ciężarowych. W praktyce na autostradzie jest to 80 km/h, a na pozostałych drogach 70 km/h.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości autem z przyczepą mandaty są takie, jak w przypadku innych pojazdów, czyli:

  • do 10 km/h – 50 zł
  • o 11–15 km/h - 100 zł
  • o 16–20 km/h - 200 zł
  • o 21–25 km/h - 300 zł
  • o 26–30 km/h - 400 zł
  • o 31–40 km/h – 800 zł
  • o 41–50 km/h – 1000 zł
  • o 51–60 km/h – 1500 zł
  • o 61–70 km/h – 2000 zł
  • o 71 km/h i więcej – 2500 zł

Jazda pasem awaryjnym autostrady

Pas awaryjny na autostradach służy wyłącznie do zatrzymania pojazdu, którym z różnych powodów nie można kontynuować jazdy. Kierowcy niekoniecznie o tym wiedzą, ponieważ przepisy w żaden sposób nie definiują tej części drogi, zatem chętnie korzystają z niego, by w przypadku awarii dojechać do najbliższego zjazdu.

Za nieprawidłowe korzystanie z pasa awaryjnego autostrady, czyli inne niż postój w sytuacji awaryjnej, kierowcy grozi mandat 200 zł.

Zobacz także: Przenikanie brzmień
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(120)
Japa
3 miesiące temu
O tym też mało kto wie i nikt się nie stosuje' miasto wojewódzkie, jezdnia z 2 x2 pasami , przedzielona pasem zieleni. Policjant wypisuje mandat 50 zł za jazdę lewym pasem. A samochody , godziny szczytu zajmują oba pasy, przygotowując się do skrętu w lewo ( skrzyżowanie za 300 m).
Mucha pluja
3 miesiące temu
I dobrze.Walić wysokie mandaty i uczyć poszanowania przepisów. Niskie mandaty demoralizowały bogatych cwaniaków i ośmieszały policję. Dziwne, że jak przekraczali zachodnią granicę to noga z gazu sama schodziła ważniakom.Rąbać mandaty do bólu!
Taka demokrac...
3 miesiące temu
Teraz nie ma już policji, jest PiSuarska milicja, jak za PRL.
uchorek
3 miesiące temu
Przy każdej drodze wyjazdowej z lasu obowiązkowo studnia z bieżącą wodą do umycia opon. Który kraj w europie ma taki przepis.
Iwo
3 miesiące temu
Masakra z tymi mandatami ale ktoś musi na to robić
Las
3 miesiące temu
No z tymi lasami to też dziwne. Bo jeśli jest bramka to wiadomo że nie powinno się wjeżdżać ewentualnie zakaz wjazdu. Większość duktów nie ma żadnego znaku. A jak mi kiedyś leśniczy mówił że działa odwrotnie prawo że powinienem być znak że można jeździć ale i tak nikomu się nie chce postawić znaków
Rob
3 miesiące temu
Zróbcie więcej parkingów,bo samochodów coraz więcej,Polakom się powodzi😀
El iza
3 miesiące temu
Aha, nigdy w pobliżu kilku kilometrów nie widziałam żadnego patrolu.. a jest wiele fajnych miejsc gdzie mógłby się zatrzymać.
El iza
3 miesiące temu
Masakra
rrtyytjy
3 miesiące temu
Jak pisze takie rzeczy to powinien pan wiedzieć, że NIE MA KODEKSU DROGOWEGO tylko PRZEPISY O RUCHU DROGOWYM. I te dwa przepisy to nie to samo!!!!
Leirbag
3 miesiące temu
Zapraszam policję do Szczecina ul Szosa Stargardzka i Gdańska. Podniesiona prędkość do 70 km/h dla osobówek, ale dla tych głąbów z ciężarówek obowiązuje 50 km/h jednak większość z nich zasuwa ok 90 km/h. Może jakby dostali wysokie mandaty albo potracili prawka to jeździliby zgodnie z przepisami. Rzeczniczka policji powiedziała w lokalnym radiu, że w ciągu roku zatrzymali ok 100 takich kierowców do kontroli. Tylko, że w ciągu jednej godziny można naliczyć dużo większą ilość przekraczających prędkość
Kierowca
3 miesiące temu
PiS partią represji i zamordyzmu!
Andrzej
3 miesiące temu
strach wyjść na ulicę , a tym bardziej wyjechać - każą za wszystko , a upomnienia nie stosują . Z naszych podatków mają być po to by nam pomagać . czy ktoś widział policjanta pomagającego .
ada
3 miesiące temu
Samochodów za Pis przybyło o 40% więcej ,mimo mówią ze jest źle ,za opozycji ich tyle nie było, a garaży Parkingów nie budują bo nie dawają miejsc ,a tyle ugorow wokół miast jest ,źle działają samorządy o tym piscie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić