Dagmara Miętek| 

ChatGPT - czym jest i jak działa?

3

ChatGPT znany jako Generative Pre-trained Transformer (GPT), to dzieło amerykańskiej firmy OpenAI. Najprościej mówiąc, działa w oparciu o zaawansowany model językowy i umożliwia generowanie odpowiedzi, których udzieliłby człowiek. Co potrafi chatGPT, jak działa i gdzie można go zastosować?

ChatGPT - czym jest i jak działa?
ChatGPT - co warto o nim wiedzieć? (Pixabay)

ChatGPT - co to jest?

ChatGPT to skrót od słów Generative Pretrained Transformer. Jest to odmiana sztucznej inteligencji, działająca z zastosowaniem zaawansowanego modelu językowego. ChatGPT jest dziełem firmy OpenAI, która jest amerykańską organizacją badawczą i osiąga najlepsze wyniki w badaniach dotyczących sztucznej inteligencji. Zdecydowanie przoduje pod tym względem, przesuwając granice przetwarzania języka naturalnego.

Firma OpenAI została założona przez Elona Muska, Sama Altmana i kilku innych naukowców oraz przedsiębiorców. Organizacja ma na celu rozwój sztucznej inteligencji, by była przydatna i bezpieczna dla ludzkości.

OpenAI nie zamierza poprzestać na obecnych osiągnięciach – obiecuje zaprezentować jeszcze bardziej nowoczesne i innowacyjne aplikacje. Założyciele firmy chcą się w przyszłości koncentrować na odkrywaniu większych możliwości w obszarze konwersacyjnej sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera taśmowa z udziałem Marka Belki. Dlaczego w 2014 r. nie było wniosku do Trybunału?

ChatGPT - jak działa?

ChatGPT potrafi udzielać odpowiedzi na zadawane przez użytkowników pytania. Pełni jednak o wiele więcej cennych funkcji - wykorzystuje się go jako narzędzie wsparcia dla różnych działań. Jednocześnie wszystkie udzielone przez chat odpowiedzi są bardzo naturalne - użytkownik nie ma wrażenia, że odpowiada mu automat.

Podstawowa wersja ChatGPT ( GPT-3.5) jest zupełnie bezpłatna. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość skorzystania z najnowszej wersji GPT-4, musimy liczyć się z wykupieniem dodatkowej subskrypcji ChatGPT. Jest to koszt około 25 (ok. 110 zł) na miesiąc.

Co potrafi chatGPT? Zastosowanie w biznesie

ChatGPT staje się coraz bardziej popularny i jest wykorzystywany w rozmaitych branżach, również w wielu prowadzonych biznesach. Najczęściej możemy spotkać się z nim korzystając z usług wirtualnego asystenta, który służy pomocą na wielu stronach internetowych. Zadajemy mu pytania, a on w błyskawicznym tempie udziela nam odpowiedzi.

Innym jego zastosowaniem jest uproszczenie procesu obsługi klienta. Pierwsze pytania zadane przez danego klienta na czacieGPT nakierowuje go na kontakt z odpowiednim działem. Dzięki temu szybciej można uzyskać niezbędną odpowiedź.

Dodatkowo, chatGPT jest przydatnym narzędziem podczas tworzenia treści na bloga, pzygotowaniu wpisów na portale społecznościowe czy tworzeniu opisów produktów. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość regularnie tworzonych treści, ChatGPT doskonale sobie poradzi (oczywiście do pewnego określonego poziomu i jakości takiego kontentu).

ChatGPT może być także z powodzeniem wykorzystywany jako narzędzie do tłumaczenia tekstu na inne języki.

Czy ChatGPT "zna" język polski?

Stworzony przez amerykańską firmę ChatGPT oryginalnie posługuje się językiem angielskim. Jednak zna o wiele więcej języków – dzięki czemu można poruszać z nim różnorodne tematy – zarówno te luźne, jak i bardziej naukowe. Dobra wiadomość jest taka, że posługuje się także językiem polskim i to naprawdę na dobrym poziomie, szczególnie najnowsze modele ChatuGPT. Można nawet powiedzieć, iż wychodzi mu to poprawniej niż większości rodowitych Polaków.

ChatGPT – jak uzyskać do niego dostęp?

Z ChatuGPT może korzystać każdy i nie jest to szczególnie skomplikowane. W celu uzyskania dostępu wystarczy wejść na dedykowaną stronę www, znajdującą się pod adresem: chat.openai.com. Następnie, należy założyć tam konto OpenAI, które jest całkowicie bezpłatne. Po zalogowaniu się bez przeszkód można już zanurzyć się w obsługę ChatGPT.

Chcąc lepiej poznać działanie ChatGPT można na pierwszym "spotkaniu" spróbować rozpocząć interakcję z użyciem gotowych starterów konwersacji. W razie wątpliwości czy problemów warto także zajrzeć do przewodnika rozwiązywania problemów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić