aktualizacja 

Chroni przed rakiem jelita grubego. Dodawaj nie tylko do ciast

55

Mak świetnie sprawdza się w kuchni jako dodatek do świątecznych ciast i deserów czy makaronu. Okazuje się, że ta roślina poza walorami smakowymi, posiada również wiele prozdrowotnych właściwości. Dowiedz się, dlaczego mak warto jeść nie tylko w święta.

Mak to popularny składnik świątecznego makowca
Mak to popularny składnik świątecznego makowca

Mak kojarzy się głównie z potrawami pojawiającymi się na świątecznym stole. Masa makowa jest składnikiem różnego rodzaju wypieków, takich jak makowiec, rogaliki, kluski z makiem, wigilijna kutia czy bułeczki drożdżowe.

Szare, białe lub niebieskie drobne ziarna maku są również wykorzystywane do produkcji oleju, który można dodać do sałatki, pasty kanapkowej, kaszy, ziemniaków, surówki, majonezu czy dresingu. Mak poza walorami kulinarnymi posiada również cenne właściwości zdrowotne.

Jest bogatym źródłem witamin z grupy B, które nie są produkowane przez nasz organizm. Substancje te odgrywają ważną rolę w metabolizmie białek i węglowodanów, dlatego warto pamiętać o ich regularnym uzupełnianiu w sposób naturalny. Ziarna maku zawierają także składniki mineralne, m.in. żelazo, cynk, potas, selen, mangan i fosfor.

Znajdziemy w nich też sporo magnezu i wapnia oraz cenne kwasy tłuszczowe. Dzięki obecności wielu cennych elementów mak podnosi odporność, wspiera prawidłową pracę narządu wzroku, wpływa korzystnie na jelita. Poza tym chroni przed zaparciami, zmniejszając tym samym ryzyko rak jelita grubego.

Sięgając po mak, należy jednak pamiętać, że może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Unikać go powinny także osoby cierpiące na wrzody żołądka i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić