Dodaj do marynaty. Redukuje ryzyko raka jelita grubego i wątroby

0

Grillowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu z rodziną i znajomymi, szczególnie kiedy pogoda dopisuje i mamy dzień wolny od pracy. Kto z nas nie lubi smaku grillowanej kiełbasy czy karkówki? Niestety, mięso z grilla może zawierać rakotwórcze substancje. Sprawdź, jak je odpowiednio przygotować, żeby było zdrowsze.

Mięso jest rakotwórcze. Rozmaryn złagodzi jego toksyczność
Mięso jest rakotwórcze. Rozmaryn złagodzi jego toksyczność (Getty Images)

Mięso z grilla może powodować raka. Jak je przyrządzić, żeby zmniejszyć ryzyko nowotworu?

Kiedy grillujemy mięso i inne produkty, powstają toksyczne substancje: wielopierścieniowe węglowodory oraz aminy heterocykliczne. Ten pierwszy związek wytwarza się podczas spalania tłuszczu, a drugi gdy grillujemy produkty o dużej zawartości białka.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Chorobami Nowotworowymi wynika, że duża ilość tych związków w codziennym jadłospisie podnosi ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego, wątroby, piersi oraz prostaty. Istnieją jednak sposoby, żeby zredukować działanie tych kancerogennych substancji.

Grill po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić, ponieważ zalegający tłuszcz, po raz kolejny poddany obróbce termicznej, będzie wytwarzał szkodliwe związki chemiczne. Do wyczyszczenia grilla przyda nam się np. soda oczyszczona albo cebula.

Przy grillowaniu tłustego mięsa wytapia się tłuszcz, który kapie na gorący węgiel. Lepiej wybrać mięso drobiowe, które jest zdecydowanie chudsze. Poza tym warto na ruszt położyć także warzywa lub rybę, której grillowane mięso wytwarza mniej amin heterocyklicznych.

Mięso przed grillowaniem musi być odpowiednio przygotowane. Jednym ze sposobów na uniknięcie szkodliwego działania grillowanej potrawy jest wcześniejsze podpieczenie mięsa w piekarniku lub ugotowanie go. Tak przygotowane mięso kładziemy na ruszt tylko na kilka minut. Im krócej grillujemy mięso, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Jeżeli chcemy zrobić to w sposób tradycyjny i przygotowywać mięso tylko na grillu, pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze. Ważne, żeby nie przekraczać temperatury 320 stopni Celsjusza podczas grillowania.

Odpowiednie zamarynowanie mięsa także ma znaczenie. Jeżeli chcemy uniknąć rakotwórczych związków, mięso powinno być marynowane około pół godziny. Poza mieloną czerwoną papryką, czosnkiem czy tymiankiem, do marynaty świetnie nadaje się rozmaryn. Według badań naukowców z Food Science Institute w Kansas, dodawanie tej przyprawy do mięsa przed grillowaniem redukuje wytwarzanie amin heterocyklicznych. Im więcej dodamy tej rośliny do marynaty, tym zdrowsze będzie mięso przygotowane na grillu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić