Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Dotyka już 30-latków. Nowotwór jelita grubego - takie są objawy

144

Naukowcy ostrzegają – rak jelita grubego atakuje coraz młodsze osoby. Dane są zatrważające. Okazuje się, że co siódmy pacjent, u którego zdiagnozowany zostaje ten groźny nowotwór ma mniej niż 50 lat. Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła organizm, gdy nowotwór jelita grubego atakuje ciało?

Rak jelita
Rak jelita

Rak jelita grubego rozwija się u coraz młodszych pacjentów

13 tysięcy Polaków co roku dowiaduje się, że cierpi na raka jelita grubego. 9 tysięcy z nich umiera. I chociaż do niedawna uważano, że nowotwór ten dotyka przede wszystkim osób po 50. roku życia, to onkolodzy zauważają wyraźną zmianę tej tendencji.

Analizy naukowców z University of Michigan wyraźnie pokazują, że siódmy pacjent nie ma ukończonych 50 lat. Coraz częściej choroba jest diagnozowana u 30., a nawet 20-latków. Odpowiada za to przede wszystkim nasz styl życia. Ryzyko rozwoju tego nowotwory zwiększa dieta obfitująca w wysoko przetworzoną żywność, brak ruchu oraz spożywanie alkoholu.

Jednym z objawów raka jelita grubego mogą być problemy z wypróżnianiem. Wszystko przez polipy, które rozwijają się w jelitach. Pacjenci skarżą się na wielotygodniowe biegunki lub utrudniające normalne funkcjonowanie zaparcia. Innym symptomem może być anemia, którą rzadko łączymy z chorobą nowotworową. U chorych pojawia się też silny ból brzucha oraz krew w stolcu. Regularnie powtarzające się nudności i wymioty mogą również informować o tym, że rak zaatakował nasz organizm.

Lekarze apelują, by zwrócić większą uwagę na naszą dietę, która jest jedną z najskuteczniejszych broni w profilaktyce przeciwnowotworowej. Należy unikać tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa. Warto też zrezygnować z przetworzonej żywności pełnej chemicznych dodatków i konserwantów. Posiłki powinny zawierać produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce, które są cennym źródłem błonnika pokarmowego. Nie należy zapominać też o regularnych posiłkach i badaniach profilaktycznych. Onkolodzy zalecają, by co 5 lat wykonywać kolonoskopię.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić