Gdy jej brakuje, zaczynają nas boleć stawy. Łatwiej też łapiemy wirusy

80

D pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie, wspomagając nasz układ kostny i immunologiczny. W przypadku jej niedoboru nasze ciało wysyła nam sygnały. Dowiedz się, jakie są objawy deficytu witaminy D.

Witamina D ma wpływ na cały organizm.
Witamina D ma wpływ na cały organizm. (Getty Images)

Jakie są objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może powodować pocenie się skóry głowy. Ta dolegliwość występuje nie tylko u dorosłych, ale także u noworodków, co oznacza deficyt tej witaminy w bardzo wczesnym wieku.

Odpowiednia ilości witaminy w organizmie powoduje wydzielanie się serotoniny – hormonu szczęścia, oraz dopaminy, którą potocznie nazywana jest przekaźnikiem przyjemności. Są to ważne neuroprzekaźniki wpływające na funkcjonowanie mózgu. W niektórych przypadkach niedobór witaminy D może prowadzić do depresji, stanów lękowych, a nawet poważnych zaburzeń psychicznych.

Dzięki witaminie D, wapń, ważny budulec naszych kości, jest odpowiednio wchłaniany do organizmu. Niedobór tej witaminy może prowadzić do bólów mięśniowo-szkieletowych oraz większej podatności na złamania i osteoporozy.

Witamina D wpływa również na prawidłową pracę i wytrzymałość naszych mięśni. Deficyt tego ważnego elementu może powodować bóle mięśni, zmniejszenie masy mięśniowej oraz rozwój fibromialgii. Jest to poważne schorzenie, które objawia się zmęczeniem, silnymi bólami i zesztywnieniem mięśni oraz problemami z pamięcią.

Witamina D działa pozytywnie na nasz układ odpornościowy, więc sprawia, że jesteśmy mniej podatni na infekcje i wirusy. Zawartość witaminy D w organizmie można uzupełniać za pomocą suplementów lub przez ekspozycję na promienie słoneczne. Witamina D występuje również w tłustych rybach, wątróbce, jajkach, mleku oraz serach żółtych

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić