Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Groźny niedobór. Objaw łatwo zbagatelizować

3

Magnez jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ponad 300 różnych reakcji biochemicznych w ludzkim organizmie, ale jego niedobór zazwyczaj utożsamiany jest wyłącznie ze skurczami mięśni i zmęczeniem. W rzeczywistości brak odpowiedniej ilości magnezu powoduje znacznie więcej skutków ubocznych.

Groźny niedobór. Objaw łatwo zbagatelizować
Jakie objawy daje niedobór magnezu? (Licencjodawca, Oleg Elkov)

Magnez i zdrowie jelit

Magnez odgrywa kluczową rolę w zdrowiu układu pokarmowego. Uczestniczy w trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów, pomaga wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia, a także reguluje perystaltykę jelit, czyli ruchy mięśni, które pomagają przesuwać jedzenie przez układ pokarmowy.

Niedobór magnezu może wpływać na jelita na dwa sposoby. Po pierwsze, może prowadzić do zaparć. Magnez jest naturalnym środkiem przeczyszczającym, który pomaga zmiękczyć stolec i ułatwia mu pasaż przez jelita, a zatem jego brak sprawia, że perystaltyka jelit spowalnia.

Po drugie, magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej w jelitach. Jego niedobór może wpływać na równowagę dobrych i złych bakterii w jelitach, co może skutkować pojawieniem się m.in. zespołu napięcia jelitowego (IBS).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie możesz się wyspać? Możesz mieć niedobór magnezu

Inne skutki niedoboru magnezu

Poza problemami z jelitami, niedobór magnezu może prowadzić do szeregu innych problemów zdrowotnych: od wspomnianych wcześniej skurczy mięśni i zmęczenia, przez zaburzenia snu, uczucie niepokoju, bóle głowy i nadciśnienie, aż po choroby serca, osteoporozę, chorobę wieńcową oraz cukrzycę typu 2.

Jak zapewnić odpowiednią ilość magnezu w diecie?

Kluczem do uniknięcia niedoboru tego pierwiastka jest, rzecz jasna, odpowiednia dieta. Magnez zawierają m.in. zielone warzywa liściaste (np. szpinak i jarmuż), orzechy i nasiona (np. migdały, nasiona chia i dyni), awokado, banany, ciemna czekolada, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz tłuste ryby.

Nie zawsze niedobór magnezu w organizmie wynika z braku wyżej wymienionych pokarmów w diecie. Zdarza się, że jego wchłanianie może być zaburzone poprzez spożywanie zbyt dużych ilości kwasów tłuszczowych, wapnia i fosforanów nieorganicznych.

W przypadku podejrzenia niedoboru magnezu — niezależnie od tego, czy sugerują to spożywane pokarmy, czy zauważone objawy — warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednią suplementację.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić