Kontrowersyjna zupa, a szkoda. Działa jak afrodyzjak, poprawia potencję

7

Czarna polewka, czyli czernina, to staropolska zupa przygotowywana na bazie krwi zwierząt. Dowiedz się więcej na temat tej nietypowej potrawy.

Czernina to zdrowa, ale niedoceniana zupa
Czernina to zdrowa, ale niedoceniana zupa

Czernina – przepis i właściwości

Czernina to inaczej zalewajka nazywana w niektórych częściach polski również czorniną, a w województwie małopolskim nazywana jest szarą polewką.

Przygotowując czerninę, na początek należy ugotować rosół z kury, kaczki lub gęsi. Z danego zwierzęcia spuszczamy również krew, mieszamy ją z octem i cukrem, żeby zapobiec krzepnięciu i dodajmy do wywaru. Nierzadko jest to krew wieprzowa. Tak przyrządzona zupa ma charakterystyczny smak i słodko-kwaśny zapach.

Niektórzy do czarnej polewki dodają również śliwki, syrop z tych owoców, miód lub suszone owoce. Dzięki czemu ta tradycyjna potrawa zyska słodszy posmak. Zupę można podawać z makaronem, pokrojonymi gotowanymi ziemniakami lub kluskami lanymi.

Proces przygotowania czarnej polewki nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporego doświadczenia kulinarnego. W naszym kraju na stołach pojawiają się dwa rodzaje czarniny – kaszubska i kujawska. Picie krwi nie brzmi zbyt zachęcająco, dlatego to specyficzne danie ma wielu przeciwników.

Ze względu na ilość kalorii i wartości odżywcze świetnie nadaje się na pierwsze danie obiadowe lub lunch. Miłośnicy zupy na bazie krwi z pewnością po zjedzeniu jednej porcji poczują się nasyceni i pełni energii. Niewielu wie, że to staropolski afrodyzjak, który poprawia potencję. Czarna polewka to też bogate źródło łatwo przyswajalnych białek, węglowodanów, witamin i minerałów w tym np. żelaza, które chroni przed anemią.

W dawnej Polsce czerninę rodzice podawali kawalerowi, który starał się o rękę. Oznaczało to odmowę.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić