Miały leczyć, a mogą uszkodzić jelita. Zaskakujące badania naukowe

77

Najnowsze badania wykazały, że bakterie probiotyczne, znajdujące się w jogurtach, mogą mieć zły wpływ na mikrobiom jelit. Okazało się że probiotyki, uważane do tej pory za korzystne dla organizmu, mogą jednak zaszkodzić układowi pokarmowemu.

Miały leczyć, a mogą uszkodzić jelita. Zaskakujące badania naukowe
(123RF)

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St Louis przeprowadzili badania nad bakterią E. Coli Nissle 1917 (EcN). Jest ona używana do zapobiegania biegunce u dzieci.

*W eksperymencie wykorzystane zostały myszy z różnymi mikrobiomami. *W jednej grupie osobniki w ogóle nie miały bakterii jelitowych. Przez trzy miesiące zwierzęta były karmione w różny sposób, ale wszystkie przyjmowały probiotyk. W jednej grupie podawano myszom karmę laboratoryjną, w innej – produkty bogate w tłuszcze i cukier, w kolejnej – błonnik, a ostatnia miała jadłospis naturalny.

Po pobraniu i analizie bakterii jelitowych, okazało się, że myszy z dietą bogatą w błonnik posiadały najwięcej szkodliwych bakterii jelitowych.Osobniki z zaburzoną równowagą flory bakteryjnej, miały naruszoną powłokę ochronna jelita i rozrost drobnoustrojów. Spowodowały to podawane im probiotyki. Naukowcy stwierdzili też, że probiotyki podniosły odporność bakterii na antybiotyki. Natomiast w grupie, gdzie myszy były zdrowe, mikrobiom niewiele się zmienił.

Badania dowodzą, że probiotyki, na jedną osobę działają korzystnie a na drugą nie. Osoby z zachwianym stanem flory bakteryjnej sięgają po probiotyki aby odbudować kolonię dobrych bakterii. Niestety, nie zawsze im to pomoże. W przypadku problemów z jelitami, przed rozpoczęciem kuracji probiotycznej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Naukowcy zapewniają, że będą kontynuować badania.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić