aktualizacja 

Najzdrowsza zupa wigilijna. Tak wpływa na wątrobę i nerki

8

Większość osób nie wyobraża sobie stołu wigilijnego bez tej tradycyjnej potrawy. Zupa z czerwonych buraków jest nie tylko pyszna, ale i bardzo zdrowa. Oto kilka powodów, dla których warto jeść czerwony barszcz nie tylko w okresie świątecznym.

Najzdrowsza zupa wigilijna. Tak wpływa na wątrobę i nerki
(Pixabay)

W barszczu czerwonym znajdziemy cenne dla organizmu elementy takie jak witamina C, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, wapń i mangan. Zakwas buraczany jest naturalnym probiotykiem, który podnosi naszą odporność na infekcje. Dlatego powinniśmy go spożywać szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowym.

Ze względu na spore ilości żelaza osoby cierpiące na niedokrwistość powinny regularnie sięgać po tę zupę. Sok z czerwonych jest nie tylko naturalnym lekiem na anemię, polecany jest również cukrzykom. Barszcz reguluje stężenie glukozy we krwi i nie dostarcza do organizmu zbędnej ilości kalorii.

Azotany obecne w burakach obniżają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Pacjenci z nadciśnieniem zdecydowanie powinni włączyć na stałe tę potrawę do codziennego jadłospisu.

Za czerwony kolor barszczu odpowiada betaina. Ten naturalny barwnik jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu, niszczy szkodliwe wolne rodniki i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Ponadto betaina wpływa korzystnie na pracę wątroby, nerek, układu krążenia oraz na kondycję naszej skóry włosów i paznokci.

Zupa z buraków zadba też o równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu chroniąc go przed zakwaszeniem. Nadmiar kwaśnych substancji w naszym ciele powoduje m.in. bóle głowy i stawów, zmęczenie i senność. Spożywając regularnie czerwony barszcz, unikniemy tego rodzaju dolegliwości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić