Najzdrowszy grzyb w Polsce. Niewiele osób o nim wie

6

Sromotnik smrodliwy jest grzybem, którego zasadniczo lepiej unikać. Jego zapach jest niezwykle mocno odstraszający i przypomina padlinę. Najprawdziwsi znawcy grzybów doskonale wiedzą jednak, że młode osobniki sromotnika są przepyszne i mają wiele pozytywnych właściwości.

Najzdrowszy grzyb w Polsce. Niewiele osób o nim wie
Grzybobranie (Pixabay)

Dojrzała forma sromotnika smrodliwego ma falliczny kształt. Jego wysokość to maksymalnie 6 cm. Ponadto ma do 5 cm szerokości.

Sromotnik jest pokryty śluzem. Ma żeberkową budowę, za sprawą czego przypomina smardza. Trzon grzyba jest biały i gąbczasty.

Ten grzyb uznawany jest za niejadalny. Wszystko dlatego, że ma nieprzyjemny zapach, przypominający padlinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pasja jest kobietą". Lidia Popiel: Każdy ma prawo do swojego życia

Inaczej jest jednak w przypadku młodych osobników sromotnika smrodliwego. Są one pożądane przez wytrawnych grzybiarzy. Młode osobniki mają kulisty kształt, a poza tym do złudzenia przypominają jajo.

Niegdyś sromotnik smrodliwy był w naszym kraju objęty ochroną. To jednak już historia, dzięki czemu znów można go kosztować.

Sromotnik smrodliwy w swojej niewykształconej formie nazywanej czarcim jajem uchodzi za prawdziwy rarytas w wielu krajach Europy. We Francji oraz w Niemczech wykorzystywany jest jako przyprawa dodawana do kiełbas. Czarcie jajo można również marynować oraz dodawać do sosów. Co ciekawe, z tego gatunku grzyba przygotowuje się również nalewki, które stosuje się zewnętrznie oraz wewnętrznie - wyjaśnia "Super Express".

Pierwszy sposób wspomaga gojenie ran, odleżyn i pomaga w bólach reumatycznych. Picie nalewek z czarciego jaja stosuje się natomiast w chorobach nerek, astmie, gruźlicy czy leczeniu nadciśnienia.

Zaskakujące wykorzystanie sromotnika smrodliwego

Obecnie skojarzenia, które budzi sromotnik, są raczej negatywne. Wszystko za sprawą zapachu, ale i nazwy podobnej do muchomora sromotnikowego.

Co ciekawe, w średniowieczu sromotnik smrodliwy był bardzo popularny. Falliczny kształt grzyba sprawiał, że wykorzystywano go do eliksirów miłości.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić