Naszpikowane cholesterolem. Powoli wyniszczają serce

0

Za wysoki poziom złego cholesterolu LDL w organizmie zwiększa ryzyko poważnych chorób takich jak zawał serca czy udar mózgu. Dowiedz się, jakie są główne przyczyny zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi i co zrobić, żeby tego uniknąć.

Naszpikowane cholesterolem. Powoli wyniszczają serce
(Getty Images)

Uwarunkowania genetyczne

Jedną z przyczyn zbyt wysokiego cholesterolu mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie odnotowano przypadki zaburzeń lipidowych spowodowanych hipercholesterolemią, to znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał serca.

Brak aktywności fizycznej

Niska aktywność fizyczna sprzyja nadwadze i otyłości, a także przyczynia się do zwiększenia stężenia trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi. Poza tym brak ruchu ma wpływ na spadek poziomu dobrego cholesterolu HDL w organizmie.

Wiek

Im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z prawidłowym poziomem cholesterolu. Osoby, które przekroczyły wiek 20 lat, powinny regularnie wykonywać badania krwi, w celu sprawdzenia zawartości cholesterolu w organizmie. Niezależnie od wyników powinno się dbać o właściwy sposób odżywiania.

Odpowiednia dieta

Bardzo istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu odgrywa nasz codzienny jadłospis. Szczególnie szkodliwe są fast foody, potrawy smażone w głębokim tłuszczu i produkty pochodzenia zwierzęcego, w których znajdziemy duże ilości tłuszczów nasyconych.

Regularne spożywanie produktów bogatych w utwardzone oleje roślinne, czyli tłuszcze trans, także podnosi stężenie złego cholesterolu LDL, przez co powoli wyniszcza nasze serce. Możemy do nich zaliczyć margarynę, oleje do smażenia, gotowe dania w proszku, chipsy oraz wyroby cukiernicze.

Żeby uniknąć wysokiego cholesterolu we krwi, należy ograniczyć jedzenie tego typu żywności i włączyć do codziennego menu większą ilość warzyw i owoców.

Palenie papierosów

O tym, że papierosy są szkodliwe, nie trzeba już nikogo uświadamiać. Nałóg nie tylko wyniszcza płuca, ale także uszkadza naczynia krwionośne i podnosi ryzyko powstawania zakrzepów, co w rezultacie prowadzi do miażdżycy. Dym tytoniowy wpływa negatywnie na właściwy poziom dobrego i złego cholesterolu, co przyczynia się do chorób sercowo-naczyniowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić