aktualizacja 

Niewielu pamięta o tej przyprawie. Ma drogocenne właściwości

20

Lubczyk jest doskonałym dodatkiem do mięs, potraw rybnych, twarożku, ziemniaków czy owoców morza. Jest również naturalnym afrodyzjakiem i znajduje szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Dowiedz się więcej o jego niezwykłych właściwościach.

Lubczyk
Lubczyk (Pixabay)

Ze względu na swoje właściwości moczopędne lubczyk sprawdza się jako naturalny lek na dolegliwości związane z nerkami. Napar na bazie liści tej rośliny skutecznie oczyszcza drogi moczowe i zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.

Lubczyk to również skuteczna broń w walce dolegliwościami układu pokarmowego takimi jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia i zgaga. Herbata z liści lubczyku działa rozkurczowo, przeciwbólowo i redukuje nadmierną produkcję gazów. Jeśli zamierzamy zjeść ciężkostrawną i tłustą potrawę dodajmy do niej lubczyk. Dzięki temu unikniemy problemów trawiennych.

Lecznicze preparaty z dodatkiem lubczyku wpływają też korzystnie na prawidłową pracę układu oddechowego. Dzięki nim poradzisz sobie z katarem, zatkanym nosem, rozrzedzisz wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i łatwiej ją odkrztusisz. W tym celu przygotuj napar z suszonych liści lubczyku i tymianku. Wystarczy po jednej łyżeczce tego suszu zalać wrzątkiem i wypić gdy mikstura się zaparzy.

Fitosterole obecne w lubczyku pomogą osobom borykającym się z dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego. Ponadto lubczyk obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy zawału serca i udaru mózgu. Z kolei kumaryna zawarta w tej roślinie zapobiega zakrzepicy.

Napar z lubczyku można stosować zewnętrznie jako leczniczy tonik na problemy skórne np. trądzik i łuszczyca. W liściach tego zioła znajdziemy antyoksydanty, które niszczą szkodliwe wolne rodniki i zapobiegają starzeniu się organizmu.

Lubczyk możemy posadzić sami w naszym ogrodzie, a nawet w doniczce na parapecie w kuchni. Należy jednak pamiętać, o zanurzeniu nasion w wodzie na 2-3 godziny przed ich zasianiem. Warto również zadbać o odpowiednią ziemię. Lepiej unikać gleb gliniastych i wapiennych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić