Paliwo dla mózgu. To najzdrowszy rodzaj drobiu

189

Kiedyś królowała na polskich stołach, dziś jest niestety mało doceniana w naszym kraju. A szkoda, bo to mięso nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Gęsina
Gęsina

Gęsina – niedocenione mięso o właściwościach zdrowotnych

Gęsinę w kuchni można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Gęś faszerowana kaszą lub kapustą kiszoną, gęś pieczona w jabłkach, pierogi z gęsią – propozycji na jej podanie jest naprawdę wiele. Może przydać się również do przygotowania smacznego rosołu, krupniku, jak również czerniny, czyli tzw. czarnej polewki.

Chociaż to kaloryczne mięso, to również bardzo odżywcze, dlatego dietetycy zalecają, aby mięso gęsie pojawiało się od czasu do czasu w naszym menu.

Po pierwsze zawiera cenne kwasy tłuszczowe, w tym arachidonowy, oleinowy i linolowy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu - poprawiają pamięć i koncentrację, chronią przed demencją. Dodatkowo w mięsie z gęsi znajdziemy witaminę A, E oraz witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego. To jednak nie koniec.

Gęsina to bogactwo białka, cynku, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Jest polecane osobom cierpiącym na anemię oraz zmagającym się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Dzięki zwartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, gęsina obniża poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa poziom dobrego HDL.

Eksperci ds. żywienia podkreślają też, że gęsi są hodowane w sposób naturalny i ekologiczny. Są to bowiem bardzo wrażliwe zwierzęta, które nie mogą rozwijać się w złych warunkach. Mają do dyspozycji otwartą przestrzeń i wysokiej jakości paszę, bo to bardzo wybredne ptaki.

Może więc następnym razem zamiast sięgać po owianego złą sławą kurczaka, wybierzesz gęś?

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić