o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Pijesz alkohol w ten sposób? Zwiększasz ryzyko rozwoju demencji

3
Podziel się

Zbyt duża ilość drinków wypitych na imprezie, niesie ze sobą przykre konsekwencje na drugi dzień. Poza tym regularne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób. Z najnowszych badań wynika, że upijanie się do nieprzytomności znacznie podnosi ryzyko demencji.

Upijanie się do nieprzytomności zwiększa ryzyko demencji
Upijanie się do nieprzytomności zwiększa ryzyko demencji (Getty Images)
bErafBAl

Naukowcy z University College of London dokonali obszernej analizy archiwalnych badań dotyczących 130 tys. osób, które spożywały alkohol. Z analizy wynika, że picie alkoholu do nieprzytomności może podwójnie zwiększyć ryzyko demencji w późniejszych latach.

Jak zaznacza jeden z autorów badania, prof. Mika Kivimäki z University College London, zarówno nadmiar alkoholu jak i jego umiarkowana ilość, może wpływać negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy i prowadzić do utraty przytomności. Wszystko jednak zależy od predyspozycji danego organizmu.

bErafBAn

Badacze przeanalizowali wyniki badań 131 415 osób z Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji z ostatnich siedmiu lat. Wśród badanych nie wszyscy zadeklarowali, że zdarzyło im się pić do nieprzytomności. Jednak ponad 96. tys potwierdziło, że mieli tego rodzaju doświadczenia związane z alkoholem. 10 tys. osób biorących udział w eksperymencie przyznało, że doświadczyło utraty przytomności na skutek picia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W badaniu porównano osoby nadużywające alkoholu, czyli te, które spożywają ponad 14 jednostek w ciągu tygodnia, z osobami pijącymi sporadycznie. Okazało się, ze utraty przytomności spowodowane piciem alkoholu zwiększa podwójnie ryzyko demencji niezależnie od ogólnego spożycia.

bErafBAt

- Etanol jest neurotoksyczny, przenika do mózgu i dociera bezpośrednio do neuronów, w wysokich stężeniach, wraz ze swoim metabolitem aldehydu octowego, może zapoczątkować procesy patologiczne prowadzące do uszkodzenia mózgu – podsumowali autorzy badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErafBAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Dzinga
miesiąc temu
Głupoty piszecie . Mam prawie 80 wiosen ,pije prawie 60 lat i teraz idę się napić
Max
miesiąc temu
Moja babcia też nie piła a alzheimera ma od ponad 5 lat (warzywo) poznałem inne osoby z tą chorobą ich wspólna cecha to otyłość (ale to nic nie znaczy bo i szczupli też na to chorują) to jest choroba genetyczna jak by co
Lynn
miesiąc temu
Moja tesciowa wogóle nie piła alkoholu, ale zachorowa na Alzheimera.
bErafBAP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić