Po cichu wyniszcza okrężnicę. Sygnał, że rak już dał przerzuty

0

Rak okrężnicy to podstępny nowotwór, który przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. Dowiedz się, jakie są objawy i kto jest szczególnie narażony na ten rodzaj raka.

Objawy raka okrężnicy bywają mylące
Objawy raka okrężnicy bywają mylące

Objawy i przyczyny raka okrężnicy

Dieta bogata w czerwone mięso i uboga w błonnik może przyczynić się do rozwoju raka okrężnicy. Na ten rodzaj nowotworu jelita grubego są narażone także osoby palące papierosy, mało aktywne fizycznie oraz pacjenci cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Do innych czynników ryzyka można zaliczyć schorzenie genetyczne, takie jak zespół Lyncha, Peutza-Jeghersa lub polipowatości młodzieńczej.

Objawy tego rodzaju raka są uzależnione od położenia guza. Zmiana nowotworowa występująca w prawej połowie okrężnicy zazwyczaj powoduje tępy ból w prawej stronie podbrzusza. Ten objaw jest podobny do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Przy tej chorobie stolce są ciemne, co jest spowodowane obecnością krwi. W niektórych przypadkach guz jest wyczuwalny przez powłoki brzuszne. Jeżeli rak atakuje lewą połowę okrężnicy, wtedy prawidłowy rytm wypróżnień zostaje zaburzony. Objawami są biegunki, zaparcia, zwężone stolce, krew w stolcu, niedrożność jelita, nieoddawanie stolca przez kilka dni, wymioty, bóle i nudności.

Symptomem, który powinien nas zaniepokoić, jest nagła i nieuzasadniona utrata masa ciała, która jest spowodowana przerzutami odległymi. Gdy komórki nowotworowe naciekają na pochwę macicę, stercz lub pęcherz moczowy, wówczas pacjent może skarżyć się na tego rodzaju objawy.

Rak okrężnicy najczęściej leczy się operacyjnie i za pomocą chemioterapii.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić