Pojawia się po 40-stce. Może doprowadzić do udaru
W związku z licznymi przemianami, które zachodzą w naszym organizmie po czterdziestym roku życia, możemy zauważyć u siebie pierwsze objawy chorób. Na jakie symptomy powinni zwrócić uwagę czterdziestolatkowie?
Choroby, które atakują po czterdziestce
Do gabinetów lekarskich coraz częściej przychodzą młodzi, bo zaledwie czterdziestoletni ludzie, którzy narzekają na bóle różnego pochodzenia. Najczęściej spotykanym bólem jest ból stawów oraz bóle związane z kręgosłupem. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. niewłaściwa dieta, praca obciążająca nasz układ ruchowy czy brak ruchu. Dodatkowo im jesteśmy starsi, tym w naszym ciele łatwiej o stany zapalne.
Zobacz także: Objaw chorej wątroby. Pojawia się na dłoniach
Bardzo wiele osób to właśnie po czterdziestce zmienia swój styl życia na zdrowszy i bardziej aktywny. Lata złych nawyków sprawiły bowiem, że u wielu czterdziestolatków lekarze diagnozują nadciśnienie oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Wysokie ciśnienie może doprowadzić do udaru mózgu, z kolei wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi powoduje powstawanie zmian miażdżycowych.
Zobacz także: Ciche objawy udaru u kobiet. Są inne niż u mężczyzn
Współcześni czterdziestolatkowie znacznie częściej cierpią też na przewlekły stres oraz osteoporozę. Lekarze apelują, by po czterdziestym roku życia zadbać o stan swojego serca, ale i kości. Wraz z upływem czasu tracą one gęstość i stają się słabsze. W grupie ryzyka rozwoju tej choroby są przede wszystkim kobiety przechodzące menopauzę. To dlatego nie wolno zapominać o prawidłowej podaży wapnia oraz witaminy D.
Zobacz także: Nieznany objaw cukrzycy. Pojawia się w sypialni
Coraz więcej osób po czterdziestce zmaga się również z cukrzycą. Do głównych czynników rozwoju cukrzycy zaliczamy nadwagę i otyłość, stres, brak odpowiedniej ilości snu oraz złe nawyki żywieniowe.