Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Często spotyka cię to nocą? To może być zwiastun zawału

80

Chyba każdemu z nas zdarza się co jakiś czas budzić się w środku nocy. Jeżeli ta dolegliwość pojawia się regularnie i zaburza nasze prawidłowe funkcjonowanie, to być może organizm wysyła nam sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć nocne pobudki.

Często spotyka cię to nocą? To może być zwiastun zawału
Budzisz się w środku nocy? To sygnał alarmowy (MilosBataveljic)

Jeśli zdarza nam się jednorazowo podczas nocnego odpoczynku obudzić się i wstać do toalety, wówczas nie mamy powodu do niepokoju. Ale już potrzeba oddania moczu, która pojawia się częściej, niż dwa razy w ciągu jednej nocy, może oznaczać nykturię.

Ta dolegliwość często jest objawem niewydolności serca. Pojawia się, gdy narząd nie pracuje prawidłowo i może zwiastować nadchodzący zawał. Jest to też symptom endometriozy u kobiet i przerostu prosty u mężczyzn. Do innych przyczyn częstego oddawania moczu w nocy można zaliczyć m.in.: infekcje dróg moczowych, cukrzycę, choroby nerek, przyjmowanie niektórych leków lub spożywanie produktów o działaniu moczopędnym przed snem.

Na regularne budzenie się w nocy nierzadko skarżą się osoby cierpiące na takie schorzenia jak bezdech nocny, nieżyt nosa, nadwaga, otyłość, refluks czy problemy z tarczycą. Przerywany sen może być także związany z niedoborem niektórych cennych elementów w naszym organizmie. Jednym z nich jest witamina D. Zanim jednak zdecydujemy się na jej suplementację w celu poprawy jakości naszego snu, powinniśmy wcześniej zasięgnąć rady specjalisty. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy D może nieść ze sobą niepożądane skutki zdrowotne.

Niesprzyjające warunki panujące w sypialni np. zapalone światło, nieodpowiednia temperatura lub pościel niedopasowana do naszych potrzeb, też mogą przyczyniać się do zaburzeń snu. Nocne pobudki i bezsenność mogą zdarzać się osobom cierpiącym na depresję i borykającym się na co dzień z silnym stresem. W tym przypadku warto porozmawiać z terapeutą, spróbować technik relaksacyjnych i jogi lub wypić przed snem uspokajający napar z ziół. Innym czynnikiem zaburzającym prawidłowy sen jest światło z tabletu, telefonu i telewizora. Dlatego elektroniczne urządzenia należy wyłączać przynajmniej godzinę przed położeniem się do snu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić