Polacy jedzą na potęgę. Tak wyniszczają stawy, żołądek i jelita

327

To jeden z ulubionych przysmaków Polaków. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Niestety, w nadmiarze może prowadzić do zakwaszenia organizmu i wyniszczenia żołądka. Lepiej jeść go z umiarem.

Grzybki marynowane nie powinny być jedzone regularnie
Grzybki marynowane nie powinny być jedzone regularnie

W tym roku zbiory grzybów były wyjątkowo obfite. Leśne skarby Polacy chętnie suszą, mrożą, ale też marynują. Zamknięte w słoiczku grzyby stanowią doskonała przekąskę, jak również mogą być dodatkiem do kanapek, tatara czy sałatki. Aby przygotować marynowane grzybki należy je na początku obgotować. Niestety, jest to proces, który pozbawia ich wielu cennych właściwości.

Obróbka termiczna niszczy też obecne w grzybach enzymy, z kolei samo marynowanie nie podnosi ich walorów prozdrowotnych, a wręcz przeciwnie. Ocet spirytusowy, który najczęściej wybieramy w Polsce do przygotowania tej smacznej przekąski sprawia, że grzyby stają się ciężkostrawne.

Dodatek ten podrażnia również błonę śluzową żołądka i uszkadzać ściany żołądka, nasilając tym samym objawy osób cierpiących na chorobę wrzodową. I chociaż marynowane przetwory zwiększają też wydzielanie kwasów żołądkowych i w związku z tym stanowią doskonały dodatek do posiłków, to nie powinniśmy sięgać po nie za często. Zakwaszenie organizmu powoduje bóle stawów, stany zapalne jelit, skurcze, migreny oraz przewlekłe zmęczenie.

Ocet spirytusowy zawiera również kwas octowy, który niszczy czerwone krwinki. To dlatego marynowanych przysmaków nie powinny jeść osoby z niską ilość czerwonych krwinek, chorujące na anemię oraz kobiety w ciąży, u których niedokrwistość występuje bardzo często. Spadek liczby czerwonych krwinek w ich przypadku jest wyjątkowo niebezpieczny i może mieć szkodliwy wpływ na rozwijający się płód.

Zdecydowanie lepiej byłoby wybrać ocet jabłkowy, który pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i wpływa pozytywnie na proces trawienia. Eksperci ds. żywienia polecają też, by zamiast marynować grzyby, poddać je procesowi fermentacji, czyli prościej mówiąc – ukisić.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić