aktualizacja 

Polacy wciąż się na to nabierają. Najgorszy możliwy majonez

380

Na stołach Polaków gości wyjątkowo często. Dodajemy go do kanapek, faszerowanych jajek, sałatek, stanowi składnik marynat do mięsa czy dodatek do frytek. Majonez – chociaż jest smaczny, to jest też wysokokaloryczny, a jego skład często pozostawia wiele do życzenia. Dietetyk wyjaśnia, którego majonezu lepiej nie kupować.

Królowa polskich stołów, czyli sałatka warzywna, której nieodzownym składnikiem jest właśnie majonez.
Królowa polskich stołów, czyli sałatka warzywna, której nieodzownym składnikiem jest właśnie majonez. (Archiwum prywatne)

Jak wybrać majonez?

W 100 gramach tradycyjnego majonezu znajduje się ok.* 663 kalorii*, a w łyżce stołowej są aż 122 kalorie i 12 gramów tłuszczu. Dlatego tym bardziej nie powinien on być stałym elementem naszej diety. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie z niego rezygnować, ale należy sięgać po niego ‘"od święta’" i przede wszystkim wybierać ten lepszej jakości lub zrobić go samemu w domu.

"Producenci, chcąc wyprodukować majonez jak najtańszy i o jak najdłuższej dacie ważności, stosują konserwanty, barwniki i syntetyczne dodatki (np. E-385 EDTA, czyli sól wapniowo-disosodową). Substancje te spożywane w większych ilościach mogą powodować alergie, astmę i inne problemy zdrowotne" – powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie Emilia Kołodziejska, dietetyk. W przypadku majonezu ekspertka radzi sięgać po droższy produkt, gdyż najczęściej w parze z ceną idzie też jego jakość.

Majonez light jest zdrowy?

Na rynku dostępne są majonezy light o obniżonej zawartości tłuszczu. Czy taki produkt będzie lepszym wyborem? Niestety nie. Okazuje się, że jest to najgorszy rodzaj majonezu.

"Po pierwsze, taki majonez będzie miał w składzie więcej chemii, ponieważ tłuszcz musi być zastąpiony przez inny zagęstnik. Po drugie, majonez light zawiera nieco mniej kalorii, ale w dalszym ciągu sporo. Często jest tak, że jedząc produkty light, pozwalamy sobie na większe ilości, więc paradoksalnie możemy przez to przytyć" – wyjaśniła dietetyk.

Składnik majonezu, nad którym warto się pochylić to olej. Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy to dobry wybór. Jeśli jednak na etykiecie widnieją utwardzone tłuszcze, to znak, że do produkcji użyto olejów niskiej jakości. Drugim najważniejszym składnikiem są jajka.

Majonezy oznaczone jako BIO zawierają jajka z chowu ekologicznego, czy tak jest też w przypadku innych majonezów? Czy są to jajka od kur z wolnego wybiegu? Czy z chowu klatkowego? Producenci raczej nie umieszczają takich informacji na etykietach.

Dlatego najlepszy majonez przygotujesz sam! Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że składniki, które się w nim znajdują, są najwyższej jakości, a ty jesz prawdziwy majonez, a nie jajeczny koktajl naszpikowany chemią.

Czytaj też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić