Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Pomocna w leczeniu najczęstszych nowotworów. W Polsce dostępna, ale mało znana

48

Pomimo tego, że ta przyprawa od wielu wieków jest stosowana w kuchni i w medycynie naturalnej, nie każdy wie o jej istnieniu. Mowa tu o długim pieprzu (piper longum). Dowiedz się jakie właściwości prozdrowotne kryje w sobie ta azjatycka roślina.

Długi pieprz pomaga na bóle reumatyczne
Długi pieprz pomaga na bóle reumatyczne

Długi pieprz jest rośliną z rodziny pieprzowatych i pochodzi z południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Jego duże nasiona z wyglądu bardziej przypominają czarne kłosy zboża niż ziarna czarnego pieprzu. Ten gatunek pieprzu jest zdecydowanie bardziej ostry niż odmiana stosowana powszechnie w Europie.

Pieprz z Indii ma ostry korzenny aromat oraz pikantny i jednocześnie słodkawy smak. Doskonale sprawdza się jako dodatek do gulaszu, marynat i pieczonych mięs. Ten rodzaj pieprzu usprawnia proces przemiany materii i opóźnia proces starzenia się organizmu. Po długi pieprz powinny sięgać osoby cierpiące na reumatyzm, kolkę, zaparcia i chorą śledzionę.

Amerykańscy naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Południowo-Zachodniego Teksasu postanowili bliżej przyjrzeć się tej indyjskiej roślinie. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "The Journal of Biological Chemistry''. Jak się okazuje, długi pieprz może być bardzo pomocny w leczeniu poważnych chorób, takich jak rak płuc, prostaty, jelita grubego, żołądka i piersi oraz chłoniak, pierwotny guz mózgu i białaczka. Swoje właściwości antynowotworowe egzotyczna przyprawa zawdzięcza obecności substancji o nazwie Piperlongumina.

Odkrycie tych prozdrowotnych właściwości pieprzu długiego przez naukowców z USA tłumaczy, dlaczego od tysięcy lat w Indiach ta roślina znajduje tak szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Długi pieprz jest stosowany w Ajurwedzie – tradycyjnej medycynie indyjskiej znanej już w starożytności. Ajurweda podobnie jak tradycyjna medycyna chińska jest w pełni uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za naukę medyczną.

"W tym przypadku, przy wykorzystaniu nowoczesnej nauki, udało się odkryć coś zasadniczo nowego w 3000-letnich twierdzeniach medycznych" – podsumował jeden z autorów badań dr Kenneth Westover.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Upadek imperium narkotykowego Assada. Czy to koniec ery Captagonu?
Decyzja, która kosztowała go życie. Podjął ją chwilę przed śmiercią
Tysiące ze służbowej karty. Youtuber ujawnia wydatki wiceprezydent Wrocławia
Wszystko jasne. FIFA ogłasza organizatorów MŚ 2030 i 2034
Piękna partnerka piłkarza grozi jego kompanom. "A może ujawnię wiadomości?"
Cios w talibów. Nie żyje Haqqani
Śledztwo w sprawie Kamilka wciąż trwa. W tle śmierć Lwa-Starowicza
Wpadka w TV. Ojciec i syn upokorzyli piłkarza?
Obrońcy Mariupola skazani na dożywocie. Wyrok w Doniecku
Szok w Brazylii. Rodzice dziecka odkryli prawdę po latach
Tak usuniesz osad ze szkła. Pomoże w tym produkt, który masz w kuchni
Jak przechowywać bigos, by przetrwał do świąt? Wykorzystaj te sposoby
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić