aktualizacja 

Potencjalnie rakotwórczy. Bez problemu znajdziesz w każdym supermarkecie

13

Tej substancji lepiej unikaj ze względu na jej potencjalnie rakotwórcze właściwości. Indygotyna to barwnik oznaczony symbolem E132, który można znaleźć m.in. w napojach, słodyczach i lodach.

Indygotyna jest dodawana np. do musztardy
Indygotyna jest dodawana np. do musztardy (Getty Images/iStockphoto)

Indygotyna to barwnik stosowany w przemyśle spożywczym, medycznym i tekstylnym. Ten związek chemiczny ma charakterystyczną ciemnoniebieską barwę i jest oznaczony wzorem C16 H10N2O2, a na etykietach artykułów spożywczych pojawia się jako E132. W przyrodzie występuje w kwiatach indigofera. Jest również wytwarzany w laboratoriach chemicznych, gdzie odbywa się jego masowa produkcja.

Błękit indygowy jest obecny w napojach bezalkoholowych, posypkach, polewach i nadzieniach cukierniczych lodach, herbatnikach, ciastkach, wafelkach, drażetkach, dżemach, galaretkach i deserach mlecznych. Poza tym znajdziemy go w gotowych sosach, marynatach, musztardach i mieszankach przypraw np. w curry w proszku.

Niestety indygokarmin E132 może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Mimo to jest dopuszczony do użycia w przemyśle spożywczym przez Unię Europejską. Ten barwnik łączy się z białkami występującymi w organizmie człowieka, przez co może wywołać reakcje alergiczne. Nadmiar indygotyny niekiedy powoduje nadpobudliwość i problemy z sercem.

Niektóre badania wykazały, że indygotyna może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dopuszczalna dzienna dawka indygokarminu to 5 mg/kg. Pod żadnym pozorem nie powinno się go podawać dzieciom.

Jeżeli zauważysz na opakowaniu symbol E132, lepiej odstaw ten produkt z powrotem na półkę i poszukaj zdrowszego zamiennika.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić