Produkt, który najdłużej zalega w jelitach. Dietetyk: to tak, jakbyśmy połknęli plastik

498

O dobrą kondycję jelit należy dbać cały czas, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na żywność obecną w naszym codziennym jadłospisie. Lekarze i dietetycy ostrzegają, że niektóre produkty spożywcze bardzo długo zalegają w jelitach, co w rezultacie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Produkt, który najdłużej zalega w jelitach. Dietetyk: to tak, jakbyśmy połknęli plastik
(123RF)

Zalegają w jelitach

Do produktów, które najdłużej rozkładają się w układzie trawiennym, można zaliczyć* tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego*. Jak wyjaśnia ekspert żywieniowy Aleksandra Tatarata, tłuszcze ulegają rozkładowi dopiero w jelitach, gdy dwunastnica zaczyna produkować żółć.

Dlatego należy przede wszystkim unikać częstego jedzenia smalcu, słoniny, boczku, kiełbasy, kotletów, kaszanki czy wątróbki. Inne produkty długo zalegające w jelitach to kremy śmietanowe i maślane będące częstym dodatkiem do deserów, ciężkostrawne dania mięsne, smażone ryby, rośliny strączkowe oraz grzyby.

Ile trawi sie zupka chińska?

Niebezpieczne dla naszego organizmu są również produkty typu fast food i wysokoprzetworzona żywność.

- To wszelkie fast foody (frytki, hamburgery), dania wysoko przetworzone (gotowe dania instant). Potrafią trawić się nawet dobę. Makaron z tzw. zupki chińskiej ze względu na ogromną ilość konserwantów, polepszaczy, wosków i innych substancji dodanych w czasie produkcji po dwóch godzinach w żołądku nawet nie zmienia swojej formy i konsystencji. To tak, jak byśmy połknęli plastik – podkreśla w rozmowie WP abcZdrowie dietetyk Aleksandra Tatarata.

Ekspertka ostrzega, że pokarm zalegający w jelitach nie tylko sprawia, że czujemy się zmęczeni ociężali, ale także przyczynia się do pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości. Są to m.in.:

  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • gazy,
  • zapalenie śluzówki jelit
  • wrzody spowodowane zbyt dużą ilością kwasu solnego lub nadmiarem enzymów produkowanych przez dwunastnicę oraz choroby nowotworowe.

Co trawimy najszybciej?

Zdaniem dietetyczki, w trosce o zdrowie naszych jelit i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu warto spożywać więcej produktów, których trawienie trwa się nie dłużej niż 6 godzin.

W zdrowym menu powinny częściej znajdować się owoce, warzywa (z wyjątkiem strączkowych i kapustnych), orzechy baz dodatku soli, gotowane mięso z indyka i kurczaka, jajka oraz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić