Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Przyspieszają utratę pamięci, a Polacy wciąż się nimi zajadają

101

Kolejne badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazuje, jak ogromne spustoszenie sieje w naszym organizmie żywność wysokoprzetworzona. Okazuje się, że fast foody negatywnie wpływają nie tylko na nasza wagę, ale także na funkcjonowanie mózgu. Wnioskom warto przyjrzeć się uważniej.

Przyspieszają utratę pamięci, a Polacy wciąż się nimi zajadają
Taka żywność może negatywnie wpłynąć na nasz mózg (Getty Images, 2022 Getty Images)

Żywność wysokoprzetworzona znajduje się na szczycie czarnej listy produktów, które powoli wykańczają nasze ciało. Jedzona w nadmiarze może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości, insulinooporności, cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Powoduje też stany zapalne, które mogą nasilać dolegliwości ze strony stawów.

Poza tym odbiera nam energię, przez co całymi dniami możemy czuć się zmęczeni i nie mieć sił do działania. Niestety, jest to żywność łatwa w przygotowaniu, niedroga, a dzięki wielu sztucznym dodatkom – również smaczna. Dlatego chętnie sięgają po nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Żeby jednak cieszyć się dobrym zdrowiem, należy ją ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z naszego codziennego menu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Ketchup z cukinii z nutką curry. Zaskakujący smak

Przekonać do tego powinny wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, którzy przeprowadzili eksperyment medyczny na szczurach. Osobniki starzejące się były karmione wyłącznie żywnością wysokoprzetworzoną. Wystarczył miesiąc, aby u gryzoni doszło do rozwoju reakcji zapalnych w ciele migdałowatym oraz hipokampie. Zmiany w mózgu doprowadziły u szczurów do utraty pamięci. Naukowcy dowiedli jednak, że procesy zapalne można było zmniejszyć poprzez zastosowanie suplementacji kwasami DHA.

Ruth Barrientos z Instytutu Badań Medycyny Behawioralnej Uniwersytetu Stanowego Ohio przyznała, że to bardzo niepokojące, iż zmiany w mózgu gryzoni nastąpiły tak szybko. Badaczka uważa, że procesy te mogą przyspieszać rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera. Co ciekawe, takich zmian naukowcy nie zauważyli u młodych szczurów.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Brain, Behavior and Immunity".

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić