Rak jelita grubego długo pozostaje w ukryciu. Objaw widać gołym okiem po posiłku

503

Rak jelita grubego to niezwykle podstępny nowotwór, który przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Onkolodzy ostrzegają jednak, by nie lekceważyć nawet najmniejszych problemów ze strony układu pokarmowego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Wzdęcia po posiłku mogą być objawem nowotworu
Wzdęcia po posiłku mogą być objawem nowotworu (Getty Images)

Chociaż do tej pory uważano, że nowotwór jelita grubego dotyka najczęściej osób po 60. roku życia, to naukowcy widzą, że z roku na rok na ten typ raka zapadają coraz młodsze osoby. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należy krew w kale, częstsze korzystanie z toalety oraz luźniejsze stolce. Symptomy te pojawiają się jednak najczęściej wtedy, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Wówczas szanse na jego wyleczenie są bardzo małe.

Chociaż mówi się, że rak jelit to cichy zabójca, bo przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów, to warto zwrócić uwagę na krępującą dolegliwość trawienną, jaką są wzdęcia. Towarzyszy im zazwyczaj silny ból oraz uczucie dyskomfortu. Chorzy często też tracą apetyt i chudną.

Jeśli wzdęcia pojawiają się zawsze po posiłku i trwają dłużej niż miesiąc, to najwyższa pora wykonać badania i skonsultować ten objaw z lekarzem. Może nas informować o tym, że rak atakuje nasze jelita.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego, eksperci zalecają, by ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych, spożywać więcej produktów bogatych w błonnik, zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów, a także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Nie wolno też zapominać o wykonywaniu badań profilaktycznych.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić