aktualizacja 

Rewolucja w służbie zdrowia. W Zielonej Górze rusza Cyfrowy doktor

22

Kolejne miasto w województwie lubuskim może pochwalić dołączeniem do programu Cyfrowy doktor. Usługa umożliwiająca interweniowanie karetce pogotowia bez lekarza będzie działać w Zielonej Górze.

Rewolucja w służbie zdrowia. W Zielonej Górze rusza Cyfrowy doktor
W Zielonej Górze rusza Cyfrowy doktor (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)

Zielonogórskie pogotowie już niedługo ruszy z pilotażowym programem Cyfrowy Doktor. Ten ma odpowiedzieć na problemy kadrowe w służbie zdrowie (zwłaszcza brak lekarzy w pogotowiu ratunkowym) i częściowo rozwiązać je.

Wprowadzenie programu pozwala na zminimalizowanie problemu kadry medycznej, a zatem stanowi wsparcie w postaci konsultacji lekarskiej dla tych zespołów działających na terenie pogotowia i pozwala na dokonanie przez lekarza koordynującego wstępnej selekcji pacjentów na tych, którzy potrzebują lub nie potrzebują pilnej wizyty na SOR - tłumaczą urzędnicy.

Cyfrowy doktor opiera się na innowacyjnej technologii. Samorząd wojewódzki przeznaczy milion złotych na uruchomienie programu w Zielonej Górze. Usługa działa w karetce pogotowia, która dociera do pacjenta. Dzięki niej lekarz nie musi być obecny na pokładzie ambulansu. Zespół medyczny po dotarciu do poszkodowanego łączy się z nim poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną. Dzięki temu możliwe jest udzielenie pomocy poprzez personel.

Lekarz - choć nie jest w karetce, u pacjenta - poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną ma obraz tak, jakby był na miejscu i jest w bezpośrednim kontakcie z zespołami ratownictwa medycznego. Pomaga ratownikom podjąć decyzję - informowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Rewolucyjny program działa już z powodzeniem od roku w Gorzowie Wielkopolskim. Niewykluczone, że w przyszłości będzie stosowany powszechnie w ambulansach na terenie całej Polski. Według badania Barometr zawodów 2022 zleconego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wśród 30 zawodów deficytowych będą m.in. właśnie ratownicy medyczni.

Takie rozwiązanie niesie za sobą zarówno poprawę jakości świadczonych usług, jak i poprawę bezpieczeństwa pacjentów i ratowników pracujących w ZRM - stwierdzili urzędnicy.
Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić