Rujnuje pracę tarczycy. Japończycy go zakazali, u nas dodawany na potęgę

362

Chociaż z roku na rok liczba świadomych konsumentów wzrasta, to producenci nadal raczą nas chemią i toksycznymi konserwantami dodawanymi na potęgę do żywności. Jednym z nich jest E319, czyli TBHQ, który znajdziemy m.in. w mrożonych rybach, gumie do żucia oraz chipsach.

E319, czyli TBHQ, to toksyczna substancja
E319, czyli TBHQ, to toksyczna substancja (Getty Images)

TBHQ. Niebezpieczny dodatek do żywności

TBHQ czyli Tert-butylohydrochinon to konserwant oznaczany jako E319. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego występuje jako środek konserwujący w żywności oraz przemyśle kosmetycznym. Pełni też funkcję stabilizatora.

TBHQ nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu.

W przypadku kontaktu ze skórą może powodować wysypkę i podrażnienia. Spożywany w nadmiarze może zaburzać prawidłową prace nerek i tarczycy. Przyczynia się do rozwoju alergii, obniża odporność, a niektóre badania sugerują, że wykazuje właściwości rakotwórcze. Może wywoływać bóle głowy, duszności, drgawki czy delirium. U kobiet z kolei zaburza wytwarzanie estrogenu.
Znajdziemy go w mrożonych rybach i przetworach rybnych, takich jak np. paluszki czy kotlety rybne. Również przetworzone tłuszcze i oleje, jak chociażby olej rzepakowy mogą zawierać TBHQ. Wiadomo też, że produkty typu fast food smażone w rzadko wymienianym oleju, są wręcz naszpikowane tym dodatkiem.

Można go również znaleźć w tłuszczu wołowym, drobiowym, owczym oraz w smalcu. TBHQ spotkamy nie tylko w żywności. Jest wykorzystywany jako utrwalacz przy produkcji perfum, zawierają go również niektóre barwniki do włosów, cienie do powiek czy szminki.

TBHQ nie bez powodu jest tez dodawany do niektórych napojów gazowanych, gdyż przedłuża ich okres przydatności do spożycia.

To jednak nie jedyny powód, by zrezygnować z ich picia. W składzie obok E319 znajdziemy też inne szkodliwe dodatki i konserwanty, a także ogromne ilości cukru lub słodzików, które spożywane regularnie zwiększają ryzyko nadwagi i otyłości. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie gazowana woda z dodatkiem owoców.

Dodawanie TBHQ do żywności w Unii Europejskiej jest dozwolone. Z kolei Japończycy uznawani za naród cieszący się długowiecznością, całkowicie zakazali stosowania E319.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić