Szkodliwy jak azbest. Wyniszcza serce, wątrobę, zwiększa ryzyko raka

329

O tym, że szkodzi zdrowiu, nie trzeba nikomu przypominać. Poza tym, że nadmierne picie alkoholu powoduje kaca i niszczy naszą wątrobę, prowadzi również do rozwoju wielu poważnych chorób. Dowiedz się, na jakie problemy zdrowotne jesteśmy narażenie, jeżeli często sięgamy po napoje procentowe.

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wielu narządów
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wielu narządów (Getty Images)

Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby. Ten organ jest szczególnie narażony na negatywne skutki częstego picia, ponieważ właśnie w nim odbywa się metabolizm etanolu. Według naukowców, za szkodliwy wpływ napojów procentowych na wątrobę odpowiada aldehyd octowy, który powstaje z alkoholu etylowego na skutek działania enzymów.

To jak szybko alkohol potrafi zniszczyć wątrobę danej osoby, zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, płci lub przynależności etnicznej. Stłuszczenie wątroby to schorzenie występujące aż u 90 proc. nadużywających alkohol. Przy tej niebezpiecznej chorobie następuje gromadzenie się kropli tłuszczu w komórkach. Zmiany, które powoduje alkoholowe stłuszczenie wątroby są odwracalne, pod warunkiem, że chory odstawi alkohol i podda się kuracji.

Następnym stadium jest alkoholowe zapalenie wątroby, które również da się wyleczyć. Marskość wątroby to ostanie stadium, które powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Choroba niszczy struktury wątroby i trwale upośledza jego prawidłowe działanie.

Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, alkohol jest tak samo niebezpieczny dla organizmu jak azbest, kadm oraz formaldehyd i również należy do grupy substancji wywołujących nowotwory. Nie jest istotne, jaki rodzaj alkoholu spożywamy, pijąc go i tak jesteśmy narażeni na rozwój nowotworów. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest łączenie alkoholu z papierosami. Nadmiar alkoholu podnosi ryzyko wystąpienia raka jelita, wątroby, przełyku, krtani oraz nowotworu piersi u kobiet. Warto pamiętać, że alkohol powoduje znaczny wzrost masy ciała, co także na związek z zachorowaniem na raka.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Tuluzie wynika, że spożywanie ponad 50 g czystego alkoholu raz lub dwa razy na tydzień, dwukrotnie podnosi ryzyko zawału serca. Poza tym może doprowadzić do nadciśnienia, arytmii a nawet do śmierci spowodowanej chorobami układu krążenia.

Regularne sięganie po napoje wyskokowe zwiększa także ryzyko rozwoju cukrzycy i insulinooporności. Dotyczy to w szczególności osób, które niewłaściwie się odżywają i są mało aktywne fizycznie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić