Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kornelia Ramusiewicz
Kornelia Ramusiewicz
|

Wyniszcza mózg. Uszkodzeń nie da się naprawić

34
Podziel się:

Jakość i ilość naszego snu wpływa na samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z najnowszych badań wynika, że przesypianie zbyt małej ilości godzin na dobę może bezpowrotnie uszkodzić komórki mózgowe.

Wyniszcza mózg. Uszkodzeń nie da się naprawić
Brak snu jest szkodliwy dla mózgu (Eric Schwortz / Glasshouse Images)

Podczas nocnego odpoczynku nasz mózg oczyszcza się z toksycznych substancji. W tym procesie bardzo ważną rolę odgrywają astrocyty – komórki glejowe znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym. Usuwają zbędne połączenia nerwowe i regenerują niektóre z nich.

Procesy te sprawiają, że w ciągu dnia nasz mózg działa prawidłowo. Wyniki najnowszych badań udowodniły, że bezsenność, przerywany sen lub przesypianie zbyt małej ilości godzin na dobę prowadzi do nadaktywności astrocytów. Jeżeli te komórki pracują nieprzerwanie, wtedy, zamiast regenerować i oczyszczać mózg – uszkadzają go.

Zespół naukowy z Politechniki Marche we Włoszech wykonał badania mające na celu sprawdzić, jak jakość i ilość snu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu ssaków. Eksperyment został przeprowadzony na myszach, ze względu na to, że badacze spodziewali się, że może dojść do trwałych uszkodzeń w mózgu. Gryzonie zostały podzielone na cztery grupy. W pierwszej grupie zwierzęta spały sześć-osiem godzin i były wypoczęte, w drugiej grupie gryzonie były okresowo wybudzanie, w trzeciej grupie myszy nie spały przez dodatkowe osiem godzin, natomiast w ostatniej grupie przez pięć dni.

We wszystkich grupach badacze sprawdzali poziom aktywności astrocytów. W mózgach wypoczętych myszy aktywność została zidentyfikowana w 5,7 proc. synaps, natomiast u gryzoni wybudzanych ze snu w 7,3 proc. synaps. Z kolei u zwierząt, które były pozbawione snu przez dodatkowe 8 godzin, odnotowano aktywność astrocytów na poziomie 8,4 proc., a u myszy nieśpiących przez 5 dni wynosiła 13,5.

Wyniki badań potwierdziły zależności, które dotąd obserwowano u ludzi - nadmierna aktywność astrocytów może przyczynić się do zaniku połączeń nerwowych w mózgu, upośledzać jego prawidłowe działanie i tym samym zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera. Włoscy naukowcy stwierdzili, że konieczne jest wykonanie kolejnych badań w celu potwierdzenia ich dotychczasowego odkrycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Jerry
4 miesiące temu
Po tytule artykułu myślałem że jest o szczypawce
Meander
4 miesiące temu
Dlatego mały 13 grudnia spał do południa
Trish
4 miesiące temu
Odpoczynek jest ważny dla naszego zdrowia.Zdrowy sen to zdrowe ciało i lepsza odporność
Legia jbn krv...
4 miesiące temu
Taaa problem w tym, że jak mam zasnąć kiedy wszędzie tyle niezwykle ciekawych artykułów
Paweł
4 miesiące temu
Przepraszam, a gdzie jest odnośnik do źródła? Mówi Pani o jakichś badaniach, ale ja chcę je zobaczyć. Konkretnie kto te badania przeprowadził, gdzie można znaleźć ich pracę, inaczej cały ten artykuł jest niewiarygodny.
Sitt PO
4 miesiące temu
Ciekaw jestem kto nam zafundował tego covida ????
Sitt PO
4 miesiące temu
Ale bzdet. Tego jeszcze nie było !!!!
Boguś
4 miesiące temu
Dwa lata pandemii i tak leżymy jak warzywo skutki nieodwracalne
Magda
4 miesiące temu
Odpowiedz to pandemia zakazy,nakazy limity obostrzenia lockdowny paszporty covidowe,regularne testy,kwarantanna,izolacja,noszenie maseczek to już nas wyniszczyło
Bolo
4 miesiące temu
Ale kogoś poniosło. To bym już nie żył a nie robił zawodowego kierowcy. Bezsensu
jofel
4 miesiące temu
no to teraz już wiadomo dlaczego nasi posłowie zachowują się dość często jakby się czegoś mocnego napili .A przyczyna jest prosta Pracują dniem i nocą mrówcza praca posłów w sejmie nie pozwala im spać odpowiednio długo w nocy nie następuje regeneracja komórek mózgowych a brak snu uszkadza im mózgi . Tak to chyba prawda co piszą w tym artykuje teraz wierzę . Wszyscy mają mieć obowiązek snu przynajmniej 7 gdzin bo na co nam świrów z uszkodzonymi mózgami
Tereska
4 miesiące temu
Włączysz info i oglądasz od rana do wieczora temat nr 1 eskalacja na byłych terenach ZSRR u siebie gdzie jest pandemia czy polski ład nic tylko dyskusje ,gdybanie kiedy to się stanie mózg wysiada i gość nie wytrzymał
Wojtek
4 miesiące temu
Mózg mózgiem- on po nie przespanych tyle ile mu trzeba godzinach po jakichś 5-7 dniach się upomni. Gorzej jest z pracą w nocy i niedospaniem na serce. Serce ci tego nie podaruje że np. pracujesz ciągiem rok czasu na noc. Nie potrafi się ustabilizować szczególnie u mężczyzn. Co przed skończeniem 50 doprowadza faceta do zawału. Jeśli ktoś przekroczy 50 sytuacja się poprawia.
Enonie
4 miesiące temu
Chyba chodzi o seriale,ten gość na zdjęciu obejrzał właśnie 1035 odcinek M itd ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić