Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz | 

Wielu żyło w błędzie. Tyle powinniśmy spać, by czuć się dobrze

254

Niedobór snu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Doktor Sean Drummond, psycholog z kalifornijskiego uniwersytetu z San Diego, postanowił więc zbadać, ile snu potrzebujemy, by nasz organizm pracował na pełnych obrotach.

Wielu żyło w błędzie. Tyle powinniśmy spać, by czuć się dobrze
CLose-up view of a Caucasian girl lying in bed awakened by the first rays of the sun. She seems to have a tired face CLose-up view of a Caucasian girl lying in bed awakened by the first rays of the sun. She has a blue eyes and blonde hair. Israel Sebastian (Israel Sebastian)

Udowodniono, że brak snu może mieć tragiczny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jego niedobór przyczynia się do pogorszenia pamięci, problemów z koncentracją, spadku odporności, a także spowolnienia przemiany materii, rozwoju otyłości czy problemów z ciśnieniem.

Długotrwałe problemy ze snem mogą prowadzić do spowolnienia reakcji na bodźce zewnętrzne, a nawet halucynacji.

Od lat uważaliśmy, że dorosły człowiek potrzebuje siedmiu godzin snu na dobę, ale w świetle najnowszych badań, te informacje okazuję się już nieaktualne. Mitem jest również to, że wraz z wiekiem człowiek potrzebuje mniej snu. Ile w takim razie godzin snu na dobę potrzebuje człowiek?

Doktor Sean Drummond przeprowadził eksperyment, w którym wzięły udział 62 osoby w wieku od 27 do 68 lat. Uczestnicy przez dwie noce byli obserwowani przez naukowców, a ich sen był szczegółowo monitorowany. Sprawdzano też poziom dotlenienia mózgu podczas poszczególnych faz snu. Osoby biorące udział w badaniu musiały też przejść testy, które sprawdzały, jak się uczą oraz zapamiętują nowe rzeczy, słowa.

Wyniki badań potwierdziły, że osoby starsze potrzebują tyle samo snu, co młodsze, chociaż młodsze znacznie lepiej znoszą jego niedobór. Ważne jednak, by sen nie był przerywany. Psycholog z kalifornijskiego uniwersytetu z San Diego uważa, że każdy z nas musi przespać codziennie od siedmiu do nawet dziewięciu godzin.

Z kolei National Sleep Foundation przedstawiła dane, z których wynika, że najwięcej snu potrzebuję noworodki do trzeciego miesiąca życia (14-17 godzin) oraz niemowlaki do końca pierwszego roku życia (12-15 godzin). Osoby do 25. roku życia powinny przesypiać od siedmiu do dziewięciu godzin snu i tyle samo snu potrzebują osoby starsze.

Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, możemy uznać, że siedem godzin snu na dobę, to za mało. By czuć się dobrze, optymalna długość snu w wieku średnim to do dziewięciu godzin.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jakie ryby zamiast karpia? Te są pyszne i łatwo je przygotować
Wystaw swoją wiedzę na próbę. Przed tobą krzyżówka z wiedzy ogólnej
Czy wiesz, jak działa państwo? Ta łamigłówka to zweryfikuje
Wietnam. Kara śmierci dla szefowej firmy nieruchomościowej utrzymana
Starożytność i średniowiecze. Jak dobrze znasz tamte czasy?
Już się zaczęło. Sam możesz wybrać drzewko
Zamordowali ukraińskich koszykarzy. Nastoletni oprawcy usłyszeli wyrok
Jest nowy dowódca wojsk USA w Europie. Jako ostatni opuścił Afganistan
"Nikt nie wie". Ukraińcy czekają w Kursku na powrót Trumpa
"Tenis ma problem z lekami". Posłużył się przykładem Igi Świątek
"Sklep tymczasowo zamknięty". Biedronka zaatakowana przez gryzonie
Długość serdecznego palca a spożycie alkoholu. Naukowcy znaleźli połączenie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić