Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Wypij zamiast kawy. Mózg będzie lepiej odżywiony

7

Kawa stymuluje organizm, pomagając w zwalczaniu zmęczenia i zwiększając jego zdolność do koncentracji. Przyjmuje się, że dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg, co odpowiada mniej więcej czterem filiżankom kawy. Jak ją zastąpić?

Wypij zamiast kawy. Mózg będzie lepiej odżywiony
Czym zastąpić kawę? (Licencjodawca)

Sęk jednak w tym, że kofeinę zawierają też inne produkty, a miłośnicy natychmiastowego zastrzyku energii często przekraczają jej dzienną normę spożycia. Na szczęście jest na to rada!

Oto napoje, które mimo braku kofeiny działają na organizm jak kawa.

Yerba mate

Ten południowoamerykański napar jest perfekcyjnym zamiennikiem dla kawy. Brak kofeiny nadrabia zawartością naturalnych związków stymulujących, jakimi są teobromina (znajdująca się również w czekoladzie) i teofilina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co pić zamiast kawy?

Dodaje energii, korzystnie działa na pamięć i koncentrację, przyspiesza przemianę materii, pozytywnie wpływa na pracę serca i układu odpornościowego, a przy tym jest bogata w antyoksydanty.

Nie każdemu odpowiada smak "czystej" yerby, ale w sklepach są dostępne warianty o różnych smakach – warto je wypróbować.

Woda z korzeniem imbiru

Dobrym wyborem dla osób, które szukają bezkofeinowego sposobu na pobudzenie jest również szklanka wody z imbirem. Imbir zawiera bowiem aktywny składnik - gingerol, który nie tylko ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale działa także stymulująco na układ krążenia, prowadząc do uczucia wzrostu energii.

Sok z buraków

Sok z buraków ma właściwości, które mogą wpływać pozytywnie na energię i wydolność organizmu.

Zawarte w nim azotany pomagają zwiększyć przepływ krwi i poprawić dostarczanie tlenu do mięśni i mózgu, co może przyczynić się do lepszego samopoczucia i wydajności.

Może więc poprawiać ogólny poziom energii i wydolność organizmu, chociaż najczęściej nie zastąpi bezpośredniego efektu pobudzenia, jaki daje np. wspomniana wyżej yerba mate.

Herbata z żeń -szenia

Herbata z żeń-szenia znana jest ze swoich właściwości pobudzających. Jej korzystne działanie jest przypisywane zawartym w nich ginsenozydom.

Żeń-szeń jest adaptogenem, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Poprawia też funkcje mózgu (w tym pamięć i nastrój), wspiera układ immunologiczny i reguluje poziom cukru we krwi.

Należy jednak pamiętać, że żeń-szeń może wejść w niepożądaną interakcję z antydepresantami, lekami kardiologicznymi, przeciwcukrzycowymi i wpływającymi na proces krzepnięcia krwi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić