Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Zabójca w twojej kuchni. Może prowadzić do zapaści płuc

45
Podziel się:

W ciałach mieszkańców krajów rozwiniętych można znaleźć nawet 400-800 związków chemicznych, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem lub wdychanym powietrzem. Niestety, ciało narażone na wieloletnie działanie toksyn może w końcu nie wytrzymać. Wówczas rozwija się wiele niebezpiecznych schorzeń.

Pleśń jest szczególnie groźna dla płuc
Pleśń jest szczególnie groźna dla płuc (Getty Images)

Jak toksyny wyniszczają nasz organizm?

Każdego dnia nasz organizm jest narażony na działanie szkodliwych toksyn. Znajdziemy je w kosmetykach, produktach spożywczych, powietrzu, którym oddychamy czy zabawkach i przedmiotach codziennego użytku. Naukowcy wskazują, że niektóre z nich są szczególnie groźne dla naszego zdrowia.

Pestycydy, które w śladowych ilościach trafiają do żywności, zwiększają ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, mogą doprowadzić do poronienia i problemów z układem nerwowym. Kolejnymi niebezpiecznymi dla naszego zdrowia związkami są ftalany, których źródłem są plastikowe pojemniki i opakowania na jedzenie. Naukowcy wielokrotnie udowodnili szkodliwy wpływ ftalanów na układ hormonalny człowieka.

Dioksyny również znajdujące się na czarnej liście. Dostarczamy je do organizmu wraz z produktami obfitującymi w tłuszcz zwierzęcy. Wiadomo, że zwiększają ryzyko rozwoju endometriozy, raka, uszkadzają wątrobę i powodują zaburzenia rozwojowe. Choroby nowotworowe mogą również wywoływać lotne związki organiczne, które znajdziemy w dezodorantach, kosmetykach czy odświeżaczach powietrza.

Unikać za wszelką cenę należy też zawilgoconych pomieszczeń, w których mogła rozwinąć się pleśń. Kontakt z jej zarodnikami nie tylko przyczynia się do rozwoju raka, ale może powodować choroby serca, stwardnienie rozsiane czy cukrzycę. Eksperci ostrzegają również przed ekspozycją na metale ciężkie, takie jak arsen, aluminium, ołów czy rtęć. Ich źródłem mogą być ryby, materiały budowlane i antyperspiranty.

Toksycznie na organizm działa też chlor znajdujący się w niektórych produktach przeznaczonych do czyszczenia. Związek ten może podrażnić oczy, skórę, powodować problemu z oddychaniem, kaszel, ból gardła czy doprowadzić do zapaści płuc. Uważaj szczególnie podczas czyszczenia kuchni czy łazienki.

Eksperci zalecają, by regularnie przeprowadzać detoksykację organizmu. Najsilniejszą bronią w walce z toksynami je błonnik, który znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Decydując się na suplementację należy wybierać preparaty, które zawiera składniki o potwierdzonym naukowo działaniu. Takie środki znajdują się na liście EFSA (European Food Safety Authority – Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Stary
11 miesięcy temu
Wynika że powinniśmy zmieńić planete gdzie niema chemi
Romio
11 miesięcy temu
Bardzo naukowy ten artykuł dioksyny i duże ilości tłuszczu zwierzęcych. Na miejscu autora zrobiłbym z tego przynajmniej doktorat.
Magda
11 miesięcy temu
A warzywa i owoce takie zdrowe? Bzdury?
EWUNITTA
11 miesięcy temu
Po kiego czorta te wszystkie szkodliwe środki są dopuszczone do uzytku
Megoka
11 miesięcy temu
Nie myj się, nie jedz, nie pij, nie oddychaj, a najlepiej to nie żyj. Tyle wynika z tego artykułu.
Kasia
11 miesięcy temu
BO w pl jest najwiecej zabronionych dodatków w jedzeniu itp np w gumie do żucia jest składników, który jest zabroniony w bogatszych państwach de. Itp. Koszelina tak ładnie wygląda na lizakach ,taki piekny błękit np. Na torcie bodajże nazywa się brylantowy. Ludzie lubią syf zwłaszcza dzieci cukier, barwniki ,konserwanty Brawo
Nie doktor
11 miesięcy temu
To wiem dlaczego mam nowotwora? Spałem przy otwartym oknie. Jadłem, piłem wodę z plastikowych butelek. Trochę za puźno napisaliście. Żeby wcześniej może przestał bym jeść.
HHAHAHA
11 miesięcy temu
Hahahhahaha może zacznijmy od tego w czym tej chemii nie ma
Polka
11 miesięcy temu
Niech więcej chemii pozwalają dorzucać do żywności, jak się czyta skład produktów to tak jakby czytać tablice Mendelejewa potem się wszyscy naukowcy i lekarze dziwią skąd taka epidemia nowotworów. A no macie prostą odpowiedź na swoje zdziwienie.
Echhhh..
11 miesięcy temu
Zapaść płuc... Skad oni biorą tych pismaków?
Pavel
11 miesięcy temu
To efekt funkcjonowania Codex alimentarius, czyli kodeksu, który precyzuje, ile jakiej trucizny można dodać, żeby nie zabić od razu, tylko stopniowo, powoli.
Walle
11 miesięcy temu
Skąd oni biorą tych pismaków
Mao
11 miesięcy temu
To każdy wie, to są prawdy powszechnie znane, nic nowego. Widać że autor artykułu ma pustkę w głowie, brak pomysłu, otępienie. Ocena niedostateczna.
Bzdi
11 miesięcy temu
Może jest tu jakiś prawnik który pro bono doprowadzi do zakazu takich publikacji i doprowadzi do skazania autorów i promotorów tych idiotycznych niby artykułów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić