aktualizacja 

Zabójca w twojej kuchni. Może prowadzić do zapaści płuc

67

W ciałach mieszkańców krajów rozwiniętych można znaleźć nawet 400-800 związków chemicznych, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem lub wdychanym powietrzem. Niestety, ciało narażone na wieloletnie działanie toksyn może w końcu nie wytrzymać. Wówczas rozwija się wiele niebezpiecznych schorzeń.

Pleśń jest szczególnie groźna dla płuc
Pleśń jest szczególnie groźna dla płuc (Getty Images)

Jak toksyny wyniszczają nasz organizm?

Każdego dnia nasz organizm jest narażony na działanie szkodliwych toksyn. Znajdziemy je w kosmetykach, produktach spożywczych, powietrzu, którym oddychamy czy zabawkach i przedmiotach codziennego użytku. Naukowcy wskazują, że niektóre z nich są szczególnie groźne dla naszego zdrowia.

Pestycydy, które w śladowych ilościach trafiają do żywności, zwiększają ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, mogą doprowadzić do poronienia i problemów z układem nerwowym. Kolejnymi niebezpiecznymi dla naszego zdrowia związkami są ftalany, których źródłem są plastikowe pojemniki i opakowania na jedzenie. Naukowcy wielokrotnie udowodnili szkodliwy wpływ ftalanów na układ hormonalny człowieka.

Dioksyny również znajdujące się na czarnej liście. Dostarczamy je do organizmu wraz z produktami obfitującymi w tłuszcz zwierzęcy. Wiadomo, że zwiększają ryzyko rozwoju endometriozy, raka, uszkadzają wątrobę i powodują zaburzenia rozwojowe. Choroby nowotworowe mogą również wywoływać lotne związki organiczne, które znajdziemy w dezodorantach, kosmetykach czy odświeżaczach powietrza.

Unikać za wszelką cenę należy też zawilgoconych pomieszczeń, w których mogła rozwinąć się pleśń. Kontakt z jej zarodnikami nie tylko przyczynia się do rozwoju raka, ale może powodować choroby serca, stwardnienie rozsiane czy cukrzycę. Eksperci ostrzegają również przed ekspozycją na metale ciężkie, takie jak arsen, aluminium, ołów czy rtęć. Ich źródłem mogą być ryby, materiały budowlane i antyperspiranty.

Toksycznie na organizm działa też chlor znajdujący się w niektórych produktach przeznaczonych do czyszczenia. Związek ten może podrażnić oczy, skórę, powodować problemu z oddychaniem, kaszel, ból gardła czy doprowadzić do zapaści płuc. Uważaj szczególnie podczas czyszczenia kuchni czy łazienki.

Eksperci zalecają, by regularnie przeprowadzać detoksykację organizmu. Najsilniejszą bronią w walce z toksynami je błonnik, który znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Decydując się na suplementację należy wybierać preparaty, które zawiera składniki o potwierdzonym naukowo działaniu. Takie środki znajdują się na liście EFSA (European Food Safety Authority – Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności).

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić