Zakazana w USA i Norwegii. Powoli wyniszcza wątrobę i serce

106

Erytrozyna to organiczny związek chemiczny o wiśniowoczerwonej barwie. Jest on wykorzystywany głównie w przemyśle spożywczym. Czy jest szkodliwy? Dowiedz się więcej na temat tego barwnika.

Erytrozyna dodawana jest do cukierków oraz osłonek na kiełbasy
Erytrozyna dodawana jest do cukierków oraz osłonek na kiełbasy (Getty Images)

Ta substancja może być oznaczona na etykiecie symbolami E127 i CI 45430. Erytrozynę znajdziemy również pod nazwami takimi jak: czerwień FD&C3 , czerwień kwasanowa 51 oraz erytrozyna B. Występuje ona w postaci soli sodowej i łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Jednym z zastosowań erytrozyny jest podkreślenie barwy wiśni koktajlowych. Erytrozyna dodawana jest również do cukierków, galaretek, żelów dekoracyjnych, tortów, ciasta biszkoptowego, herbatników oraz osłonek na kiełbasy. Barwione są nią także drinki alkoholowe i bezalkoholowe.

Erytrozyna znajduje swoje zastosowanie również przy produkcji kosmetyków. Ten barwik zawierają róże do policzków, pasty do zębów oraz inne kolorowe kosmetyki. Występuje także w przemyśle medycznym jako barwnik do różnego rodzaju tabletek. Wykorzystuje się ją także przy produkcji tuszu do drukarki i kleju do protez.

Niestety, jest to dodatek, który nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Erytrozyna może wpływać negatywnie na funkcjonowanie wątroby, żołądka i serca. Poza tym może powodować problemy ze zdolnościami rozrodczymi, nasilać objawy astmy lub powodować wysypkę. Nadmierne spożycie erytrozyny w produktach spożywczych może powodować u dzieci problemy z koncentracją i nadpobudliwość.

Duże stężenie tego barwnika w organizmie człowieka może zaburzać prawidłowe działanie tarczycy, co wiąże się z niewłaściwym metabolizmem jodu. Ten pierwiastek śladowy odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, wspierając odpowiednie funkcjonowanie tarczycy, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią podaż.

Erytrozyna może mieć też związek z rozwojem chorób nowotworowych dlatego jest zakazana w Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Natomiast w krajach Unii Europejskiej stosowanie tego barwnika w przemyśle spożywczym podlega sporym ograniczeniom.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić