Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Zakazany w USA, Francji, Holandii. W Polsce stosowany bez ograniczeń

19
Podziel się

Cukry są naturalnie występującymi w naturze składnikami pokarmowymi. Jednak w przemyśle spożywczym stosowane są również ich sztuczne zamienniki, które mogą okazać się bardzo niezdrowe. Czym jest cyklaminian sodu?

Zakazany w USA, Francji, Holandii. W Polsce stosowany bez ograniczeń
(Getty Images)
bETBZBiZ

Cukier w codziennej diecie

Najzdrowszy cukier to ten w formie węglowodanów złożonych, występujący przede wszystkim w owocach. Szkodliwy dla zdrowia jest cukier prosty, czyli wszelkie przetworzone substancje słodzące, w tym cukier biały czy syrop glukozowo-fruktozowy.

Spożywanie zbyt dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do: otyłości i nadwagi, próchnicy zębów, czy choroby niedokrwiennej serca. Może również przyczynić się do zaburzeń trawienia, w tym biegunki i bólu brzucha, wzrostu apetytu na słodycze czy wzrostu wydzielania przez trzustkę insuliny.

bETBZBjb

Szacuje się, że dziś ponad 60 proc. Polek i Polaków ma nadwagę lub otyłość. To ostatni moment na zmianę nawyków żywieniowych i uświadomienie, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma dieta.

Cyklaminian sodu

Cyklaminian sodu to jedna z najpopularniejszych sztucznych substancji słodzących, stosowana jako zamiennik cukru. Mimo że nie ma kalorii, jest nawet 30-50 razy słodsza od sacharozy. Znaleźć ją można na etykietach ukrytą za nazwą E952.

Zwykle występuje w produktach w połączeniu z innym popularnym słodzikiem – aspartamem. Cyklaminian jest wykorzystywany w do produkcji produktów typu light np. dietetycznych napojów gazowanych, gum do żucia, czy gotowych wyrobów cukierniczych, takich jak galaretki czy ciasta. Dodawany jest również do odżywek białkowych przeznaczonych dla sportowców.

bETBZBjh

Cyklaminian sodu, podobnie jak inne słodziki, może być stosowany w nadmiarze. Maksymalna dozwolona dawka wynosi 11 mg na kilogram masy ciała. To substancja, która może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Szczególnie uważać powinni diabetycy.

Niektórzy naukowcy uważają, że cyklaminian ma właściwości rakotwórcze i nie powinien być wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Mimo to jest stosowany w ponad 90. krajach na całym świecie. Zakazany jest między innymi w USA, Francji, Holandii. W Polsce niestety stosowany jest bez ograniczeń.

Nadmierne spożywanie cyklaminianu sodu może prowadzić do bezsenności, palpitacji serca, biegunki, wymiotów, zaburzeń metabolicznych i zaburzeń widzenia. Eksperci nie mają wątpliwości – przy spożywaniu produktów zawierających tę substancję należy zachować umiar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETBZBjC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
Martyna
9 miesięcy temu
Odkąd zaczęłam przykładać większą wagę do tego, co jem to się od razu o wiele lepiej czuję. Kupuję produkty na smak natury i eksperymentuje.
Marek 🐬
10 miesięcy temu
Skoro jest bardzo szkodliwy a moim zdaniem jest i to bardzo!!! To dlaczego jest dopuszczony do sprzedaży a właściwie pseudo produkty spożywcze z zawartością tego chemicznego gówna. Przecież rzden problem zabronić używać tego środka , skoro w USA, Francji i Holandii można. Jestem pewien że podobnych chemicznych szkodliwych produktów nibby spożywczych jest bardzo dużo w sprzedaży które są przyczyną bardzo wielu chorób z rakiem i nadwagą przede wszystkim. Badaniem produktów spożywczych powinne zająć się odpowiednie i laboratoria nad którymi pieczę mają odpowiednie agendy podległe rządowi . Jest to podstawą zdrowia narodu i rozwoju Kraju. Należy wprowadzić przepisy prawne które pod groźbą kary i bardzo dużych kar również w postaci grzywien odstraszą tych co nie będą się stosować do tych przepisów . Należy wprowadzić zakaz produkcji tych chemicznych szkodliwych śmieci a w razie łamania zakazu powinny być wprowadzone kary jak za produkcję i sprzedaż niebespiecznych narkotyków. To jedyna droga do zdrowia społeczenstwa i prawidłowego funkcjonowania kraju i Naród. 🐬
Ogrodnik
10 miesięcy temu
Nie pije i nie jem produktów słodzonych słodzikami. Bardzo źle się czułem . Teraz czytam etykiety. Niestety nieraz kupię jakiś napój nie spojrzę na etykietę i się załatwiam źle się czuję . Patrzę no tak słodziki. Czy naprawdę legalnie można truć ludzi. Nie rozumiem tego.
bETBZBjD
Agna
10 miesięcy temu
Autor powinien trochę się podszkolić zanim napisze taki artykuł. Wszystko na odwrót.. aż głowa boli gdy się to czyta.
Karol
10 miesięcy temu
Bo Polska to jednak dziki kraj ......
nowy swiat zy...
10 miesięcy temu
każdy producent co cos produkuje powinien zjeść najpierw sam to i w dużych ilościach a nimi tylko kieruje chęć zysku za wszelka cene
Covidzę...
10 miesięcy temu
W owocach występuje przede wszystkim fruktozy, to zdrowe czy nie? Fruktoza to cukier prosty
Mądrzy_ludzie
10 miesięcy temu
Skoro ludzie są na tyle głupi i pazerni, że chcą kupować taki badziew i się truć, to cóż mozna począć? Spoleczeństwa sobie nie wymienimy:)
czloax
10 miesięcy temu
To czy jest dopuszczony czy zakazany zapewne zależy od siły perswazji producentów a nie od prostej kalkulacji czy szkodliwy czy nie, bo wyniki badań pewnie jak zwykle są niejednoznaczne itp, itd.
Zdrowo myśląc...
10 miesięcy temu
60% Polaków ma nadwagę proponuję dalej zamykać siłownie i baseny... przecież one są takie nie zdrowe ...
serio
10 miesięcy temu
Bardzo często słodziki stosuja ludzie odchudzający się żeby nie jeść cukru,nie idźcie tą drogą!Tak samo produkty light-badania dawno temu pokazały,że produkty light sa o wiele gorsze od normalnych dla zdrowia ale i odchudzania.Ponieważ organizm jest "oszukiwany" i domaga się coraz więcej zarówno energii jak i substancji odzywczych-witamin i minerałów.Generalnie mozna powiedzieć,że ludzie otyli sa to ludzie najczęściej niedożywieni tzn nie dostarczają organizmowi tego co powinien otrzymać,a śmieciowe puste jedzenie powoduje dalszy niedosyt i powstaje ciagle glodny niedożywiony otyły człowiek.
znawca
10 miesięcy temu
brawo autorze lepiej zamiast pisać bzdury poczytaj troszkę opracowań biochemicznych... Cukry złożone czyli sacharoza(cukier trzcinowy , buraczany) laktoza(zawarta w mleku surowym odpowiedzialna za alergie na surowe mleko), mannoza (zawarta w pieczywie słodkim ) to są cukry złożóne. a zaś glukoza, fruktoza i galaktoza to są cukry proste. A wspomniany w artykule cyklaminian sodu to słodzik używany w light napojach.....
Dziadek
10 miesięcy temu
Pracownicy Sanepidu za dużo po dyskotekach łażą, niż kontrolować to co jedzą Polacy???
bETBZBjv
Podatek cukro...
10 miesięcy temu
Jeśli tak dbają o nasze zdrowie to czego to jest wciąż legalne? Cyklaminian sodu to jedna z najpopularniejszych sztucznych substancji słodzących, stosowana jako zamiennik cukru. Mimo że nie ma kalorii, jest nawet 30-50 razy słodsza od sacharozy. Znaleźć ją można na etykietach ukrytą za nazwą E952.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić