Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Zawiera rakotwórcze BPA. Może prowadzić do alzheimera

8

Napoje w puszkach mają trzy zalety: są lekkie, nie generują zwiększenia liczby naczyń w zlewie i łatwo się je otwiera. Mają też kilka istotnych wad, które — przy całym zrozumieniu zamiłowania do wygody — mogą zniechęcić do ich kupowania.

Zawiera rakotwórcze BPA. Może prowadzić do alzheimera
Uwaga na napoje w puszkach. Zawierają groźne substancje (Licencjodawca)

Oto cztery argumenty, które przemawiają na niekorzyść picia napojów z puszek.

Brak higieny

Puszki są składowane, transportowane, wykładane na półki sklepowe i dotykane przez wielu klientów, co oznacza, że mają nieustanny kontakt z kurzem, brudem i bakteriami.

Bez odpowiedniego przemycia puszki przez pijącego, zanieczyszczenia automatycznie przeniosą się do jego ust.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lubisz napoje gazowane? Uważaj na serce

Chemikalia

Puszki wyłożone są od wewnątrz cienką warstwą tworzywa sztucznego, który zawiera bisfenol A (BPA), szkodliwy związek chemiczny, który prowadzi do raka.

Badania wykazały, że BPA może przenikać do napojów, zwłaszcza gdy są one przechowywane przez długi czas lub narażone na wysokie temperatury.

Niektóre firmy starają się stosować alternatywne, bezpieczniejsze tworzywa, ale nie dotyczy to jeszcze wszystkich puszek.

Szkodliwe metale

Puszki aluminiowe mogą uwalniać niewielkie ilości aluminium. Aluminium jest obecne w produktach codziennego użytku (naczyniach, kosmetykach, niektórych lekach i produktach spożywczych), ale jego ilość nie jest dla ludzkiego organizmu obojętna.

Badania wykazują, że długotrwała ekspozycja na aluminium może doprowadzić m.in. do encefalopatii aluminium, stanu neurologicznego, który może objawiać się przez drgawki, otępienie i problemy z pamięcią.

Niektóre badania sugerują również możliwy związek między ekspozycją na aluminium a chorobą Alzheimera.

Zmiana smaku

Napój z puszki smakuje inaczej niż z butelki! To skutek interakcji między napojem a wewnętrzną powłoką puszki, która ma na celu ochronę metalu przed korozją. Metaliczny posmak zauważalny jest szczególnie w przypadku napojów gazowanych.

Jak ograniczyć możliwe skutki uboczne picia napoju z puszki?

Jeśli nie możesz zrezygnować z puszek na rzecz butelek, staraj się każdorazowo przemywać górną część puszki, która ma kontakt z ustami.

Rozważ też przelanie napoju do szklanki lub — przydatnego podczas grilla lub imprezy — papierowego kubka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić